NOVINKY

Večerní koncerty 29.7. budou v zámeckém parku

červenec 29, 2017  | Dneska Folkové prázdniny v zámeckém parku. Na programu: Miramundo, Iva Bittová a Čikori, Fanfare Ciocarlia. Vstupenky stále v prodeji, těšíme se na Vás. Pojďme společně zakončit 32. ročník Folkových prázdnin.

Večerní koncerty 28.7. budou v zámeckém parku

červenec 28, 2017  | Dnešní koncerty Folkových prázdnin se budou konat v zámeckém parku. Na programu je Jablkoň, Struny nad Oslavou a Elephant Revival. Dnešek zakončí Fidlerky nočním koncertem v kapli sv. Anny. Vstupenky stále v prodeji.

Večerní koncerty 27.7. budou v zámecké jízdárně

červenec 27, 2017  | Vzhledem k dešti v předchozích hodinách se nám znepřístupňuje zámecký park. Z tohoto důvodu se dnešní večerní koncerty Folkových prázdnin budou konat v Zámecké jízdárně. Dnes se můžete těšit na Malina Brothers a Katku García, Nordens Tone, MATEŘŠTINU: JIŘÍHO SLAVÍKA, MARIANA FRIEDLA A ORCHESTR LIDOVÝCH NÁSTROJŮ VUS ONDRÁŠ.

Večerní koncerty 26.7. budou v zámeckém parku

červenec 26, 2017  | VZHLEDEM K  PŘEDPOVĚDÍM POČASÍ SE BUDOU DNEŠNÍ KONCERTY KONAT V ZÁMECKÉM PARKU - DOPORUČUJEME VŠAK TEPLÉ OBLEČENÍ A PLÁŠTĚNKY S SEBOU.

Večerní koncerty 25.7. budou v zámeckém parku

červenec 25, 2017  | VZHLEDEM K PŘÍZNIVÝM PŘEDPOVĚDÍM POČASÍ SE BUDOU DNEŠNÍ KONCERTY KONAT V ZÁMECKÉM PARKU

Večerní koncerty 24.7. budou v zámecké jízdárně

červenec 24, 2017  | VZHLEDEM K NEPŘÍZNIVÉMU POČASÍ BUDOU VEČERNÍ KONCERTY V ZÁMECKÉ JÍZDÁRNĚ

Namísto Javorů zahraje Martin Hrbáč

červenec 4, 2017  | JAVORY MUSÍ ZRUŠIT PLÁNOVANÝ KONCERT - NAMÍSTO NICH PŘIJEDE HORŇÁCKÁ LEGENDA MARTIN HRBÁČ

Vzhledem k zdravotním důvodům Petra Ulrycha ruší Javory všechny své koncerty do konce července, tedy včetně toho na Folkových prázdninách. Máme velikou radost, že namísto Javorů naše pozvání přijal legendární horňácký zpěvák a houslista Martin Hrbáč se svou Horňáckou cimbálovou muzikou.
V pondělním programu s tématem Sen o hudbě se nyní tedy můžete těšit na Horňáckou cimbálovou muziku Martina Hrbáče, Beránky a vlky a dánskou kapelu Dreamers´ Circus.
Přejeme Petru Ulrychovi brzké uzdravení a omlouváme se za změnu v programu. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, pokud byste si přáli již zakoupené vstupenky vrátit – obraťte se na místo nákupu. Děkujeme za pochopení.

Program nedělní odpolední zahradní slavnosti je tu

červen 30, 2017  | NEDĚLNÍ ZAHRADNÍ SLAVNOST S VÝTVARNÝMI DÍLNAMI, DIVADLY, MUZIKOU, KAVÁRNOU, VÝTVARNÝMI ZASTAVENÍMI

Nedělní zahradní slavnost před řadou let vymyslel právě Matěj Forman. Až dojdete průvodem ze Staré tkalcovny (zde zahajujeme už ve 14 hod.) v 15 hodin do zámeckého parku - zahrady bude Vás a Vaše děti čekat svět, který si pro nás vymyslel Matěj Forman se svými přáteli. Když se v zahradě rozhlédnete a projdete jí, budete nacházet výtvarná překvapení, která jsou inspirována sny, hvězdami, touhami, bláhovostmi a ukolébavkami. Najdete zde originální výtvarné dílny pro malé i velké, zajdete si na divadlo, poslechnete neobvyklou muziku, navštívíte kavárnu, zahrajete si hry, děti se projedou na krásném dřevěném kolotoči, užijete si. Tradiční nedělní divadelní den se letos na Folkových prázdninách opět promění v pestrobarevnou zahradní slavnost, zakončenou skvělými koncerty.

Velkolepé zahájení a zakončení

květen 1, 2017  | ÚVOD FESTIVALU BUDE PATŘIT REPREZENTATIVNÍMU PŘEDSTAVENÍ FADA A ZÁVĚR V RYCHLOSTI NEPŘEKONATELNÉ RUMUNSKÉ DECHOVCE

Festival zahájí skvělé a reprezentativní představení portugalského fada. Portugalské písně fado přetékají vášněmi, emocemi a smutkem v té nejčistší podobě. Reyfado Lisboa je uskupení tří výtečných zpěváků fada Sandry Correia a Matildy Cid a Pedra Moutinha, doprovázené tradiční 3 člennou fado kapelou.
Po patnácti letech opět přijede a festival zakončí fantastická rumunská dechovka Fanfare Ciocarlia. Jak známo světoznámí explozivní dechaři ohromují ďábelskou schopností přinutit lidi pohrdat zemskou gravitací.

První část domácích účinkujících

duben 10, 2017  | IVA BITTOVÁ & ČIKORI, ANETA LANGEROVÁ, VLADIMÍR MIŠÍK & IVAN HLAS, MALINA BROTHERS & KATKA GARCÍA, JABLKOŇ

Každé setkání s Ivou Bittovou, Anetou Langerovou, Katkou García, písničkářskými legendami Vladimírem Mišíkem a Ivanem Hlasem a skupinami Jablkoň a Malina Brothers nejen potěší, zároveň si uvědomíme, jaké štěstí s nimi naši hudební scénu potkalo a nakolik ji umělecky i lidsky navždy poznamenali.

Přijedou hned tři hvězdné americké kapely, které ještě v ČR nehrály

březen 10, 2017  | RANKY TANKY, ELEPHANT REVIVAL, ORKESTA MENDOZA

Ranky Tanky představí unikátní kreolskou hudbu gullah z jižanského souostroví Sea Islands. Elephant Revival akustický folk s příměsí Irska a báječný Orkesta Mendoza z Tucsonu vás roztančí mixem cumbia, mambo a tex-mex psychedelie. Pro všechny tři kapely platí jedno: "Hrát jeden žánr, tak se unudíme."

Plníme si sny: Přijedou DREAMERS´ CIRCUS

únor 20, 2017  | PŘEDSTAVUJEME PRVNÍ JMÉNA: HVĚZDY SKANDINÁVSKÉ AKUSTICKÉ HUDBY VYCHÁZEJÍCÍ Z TRADIČNÍCH KOŘENŮ, DÁNSKÉ SKUPINY NORDENS TONE A DREAMERS´CIRCUS

Festival letos přivítá dvě skvostné kapely z Dánska. Jedinečné akustické trio DREAMERS´ CIRCUS těkající mezi lidovou a vážnou hudbou. Tradiční písně, žalmy a balady ze všech skandinávských koutů se daly všanc prvotřídním jazzmanům a zpěvačce velké ráže Jullii Hjetland, kteří tvoří kapelu NORDENS TONE.

Hlavní téma festivalu: O SNECH A SNÍLCÍCH

únor 10, 2017  | PRO LETOŠNÍ ROČNÍK JE HLAVNÍM TÉMATEM "O SNECH A SNÍLCÍCH"

Festival se bude věnovat snům, touhám, bláhovostem, ale také ukolébavkám. Budeme vybírat muzikanty, kteří si vysnili svou hudbu coby skladatelé nebo interpreti a postupují k těmto snům a touhám. Budeme vybírat i ty, kteří přímo se sny jako tématem pracují. Nejlépe se sny jako jistou imaginací a představou.

Permanentky s výhodnou cenou

únor 1, 2017  | PERMANENTKY, A TO I RODINNÉ, V PŘEDPRODEJI

Do 12.6.2017 jsou v předprodeji permanentky a rodinné permanentky na Folkové prázdniny 2017 za zvýhodněnou cenu 1400 Kč, resp. 3000 Kč. Více ZDE.

Vánoční permanentky s výhodnou cenou

prosinec 4, 2016  | VÁNOČNÍ PERMANENTKY V PŘEDPRODEJI

Od 7.12.2016 do 31.12.2016 jsou v předprodeji Vánoční permanentky na  Folkové prázdniny 2017 za zvýhodněnou cenu 1300 Kč. Více ZDE.

Moc, moc děkujeme za letošní Folkovky!

srpen 3, 2016  | VELKÝ DÍK PATŘÍ VŠEM

MUZIKANTŮM, POŘADATELŮM, PARTNERŮM, SPONZORŮM, PŘÍZNIVCŮM A PŘEDEVŠÍM VŠEM NÁVŠTĚVNÍKŮM!!!

Chystáme pro vás sobotní zahradní odpoledne!

červenec 28, 2016  | CHYSTÁME SOBOTNÍ ZAHRADNÍ ODPOLEDNE S MUZIKOU A WORKSHOPY

Konec letošních Folkovek se nezadržitelně blíží, a proto bychom pro vás chtěli nachystat takové neformální rozloučení, zvláště pak pro rodiny s dětmi. V sobotu od 14,30 do 16,30 hodin se v areálu zámeckého parku uskuteční hudební zahradní vystoupení kapel Malbrook a Sergent Pépère, přichystány tamtéž budou i dílny Pískohraní, Bodypainting a Plenérové kresby (a možná přijde i obrslon)
Vstup na zahradní odpoledne je volný, kdo chce pak pokračovat závěrečným koncertem ještě s bratry Ebeny a Gypsy Kumbia Orchestra z Kanady, musí si koupit vstupenku tak jako každý den!

Program Hnízda múz

červenec 18, 2016  | PROGRAM HNÍZDA MÚZ MÁ VÍCE NEŽ 200 POLOŽEK.

Každý si najde tu svou dílnu! Listujte! Hledejte! Na webu http://www.folkoveprazdniny.cz/index.php/program/hnizdo-muz-kalendar#year=2016&month=7&day=18&view=month i v pdf souboru ke stažení zde.

Plakáty, letáky, bannery ke stažení

červenec 4, 2016  | V SEKCI WEBU "KE STAŽENÍ" NAJDETE ŘADU LETÁKŮ, PLAKÁTŮ A BANNERŮ. A BUDEME PŘIDÁVAT DALŠÍ.

Sekci "Ke stažení" najdete kliknutím zde.

Nedělní zahradní slavnost

čer 30, 2016  | ZÁMECKÁ ZAHRADA – NEDĚLNÍ ODPOLEDNE A VEČER – PRO DĚTI I DOSPĚLÉ – HRY, SOUTĚŽE, VÝTVARNÉ DÍLNY, DIVADLA, MUZIKA, DOBRODRUŽSTVÍ 

Divadlo, hry, koncerty, výtvarné dílny, polyfonní vokální dílna a kouzelné prostředí zámeckého parku se sochami. Tradiční nedělní divadelní den se letos na Folkových prázdninách promění v pestrobarevnou zahradní slavnost, zakončenou skvělými koncerty.
Podrobný program je zde.
A leták si můžete stáhnout zde.
V programu uvidíte a zažijete: ATELIÉR VÝROBY PAPÍROVÝCH KLOBOUKŮ manželů Kolínských, ATELIÉR VÝROBY PASTÝŘSKÝCH PÍŠŤAL s Bezobratry, ŽONGLOVÁNÍ A KEJKLOVÁNÍ s Divadlem KUFR, FOTOATELIÉR FOLKOVÝCH PRÁZDNIN , ATELIÉR VINUTÉ PERLY – výroba vinutých korálků s Jiřím Macounem, ATELIÉR PÍSKOHRANÍ - obrázky z barevných písků , LÉTACÍ DÍLNA S RAKETOU, HRA HONÁK (DIVADLO STUDNA), HRA MLÉČNÁ DRÁHA (DIVADLO STUDNA), HRA HUGO (DIVADLO STUDNA), HRA TLAPIČKY (DIVADLO STUDNA), FIGURKOV (DIVADLO LÍŠEŇ), DIVADLO BRATŘI V TRICKU: MALÍŘI, KNIŽNÍ PŘEDSTAVENÍ - PROJEKT STUDENTŮ DIFA JAMU ATELIÉRU VÝCHOVNÉ DRAMATIKY PRO NESLYŠÍCÍ: O Veliké řepě, O divokém prasátku, O rackovi a kočce, PÍSKOMIL SE VRACÍ - Kapela pro děti a rodiče, voklání polyfonní dílna s gruzínským souborem IBERI, atd.

Změny v programu a omluva

čer 6, 2016  | SAM LEE NÁM OZNÁMIL, ŽE ZE ZÁVAŽNÝCH DŮVODŮ NEMŮŽE PŘIJET. MÍSTO NĚJ VYSTOUPÍ KOLUMBIJSKÁ ZPĚVAČKA LUCIA PULIDO

Velmi se všem omlouváme, ale musíme oznámit, že nám Sam Lee právě sdělil, že nebude moci ze závažných důvodů letos na festival přijet. Je mu to moc líto, velmi se k nám těšil, ale opravdu přijet nemůže. 
Ve středeční večer místo Sama Lee vystoupí v hlavním koncertu kolumbijská zpěvačka s emotivním, stěží uchopitelným hlasem, ke kterému i ti nejskoupější na silná slova přikládají měřítka zjevení: LUCIA PULIDO. Není z druhu "příjemně se poslouchá", v čem ale tkví jeho přitažlivost? Názory se shodují: čistí jako oheň, míří k srdci a povzbuzuje vědomí intenzitou mystického světce v tranzu. Nelekejte se, pořád jde o písně, i když mimo jasné žánry a hluboce ponořené v kolumbijské a jiné poezii. Lucii doprovodí skvělý americký jazzový violoncellista ERIK FRIEDLANDER. 

Díky této změně dochází také ke dvěma změnám v nočních koncertech festivalu:
V úterý 26.7. se můžeme těšit v kapli sv. Anny ve Špitálku na téměř domácí JITKA ŠURANSKÁ TRIO.
Na středu 27.7. je pak přesunut ve stejném místě noční koncert tria MARTIN KRAJÍČEK & JURAJ VALENČÍK & JURAJ STIERANKA.
Ještě jednou se omlouváme a doufáme, že Sam Lee přijede za rok.

Hlavní program Folkových prázdnin připraven

kvě 23, 2016  | V HLAVNÍM PROGRAMU SE PŘEDSTAVÍ HUDEBNÍCI ZE 17 STÁTŮ, Z TOHO VELKÁ ČÁST ZAVÍTÁ DO ČESKÉ REPUBLIKY POPRVÉ

Na 31. ročníku mezinárodního multižánrového festivalu se v hlavním programu představí hudebníci ze 17 států, z toho velká část zavítá do České republiky poprvé. Z největší dálky přijíždí divoká kolumbijsko-kanadská skupina Gypsy Kumbia Orchestra, která sobotním koncertem v zámeckém parku festival uzavře. Na tom otevíracím pak zazní v podání mužského sboru Iberi gruzínská polyfonie zařazená do seznamu UNESCO.
K vrcholům se určitě zařadí unikátní projekt Struny nad Oslavou. Jistě i proto, že je v duchu odvážné festivalové dramaturgie speciálně připravený výhradně pro Folkové prázdniny. Tvůrčí setkání povede Germán López, hráč na malou kytarku timple, tradiční pětistrunný nástroj z Kanárských ostrovů a zúčastní se ho kytaristé Antonio Toledo, Antonio Forcione, mandolinista Martin Krajíček, senegalský hráč na koru Seckou Keita, slovenský houslista Juraj Stieranka a kontrabasista Juraj Valenčík. Keita s Forcionem vystoupí ještě v triu AKA, které s nimi tvoří vynikající brazilský perkusista Adriano Adewale.
Spolu se svou manželkou, zpěvačkou Helene Blum, nám dánský houslista Harald Haugaard poprvé po svém boku představí rakouskou houslistku a skladatelku Julii Lacherstorfer a izraelský klavírista Uriel Herman s kapelou zahraje jazz prokrvený rockem a vlivy Blízkého východu. Primát Folkových prázdnin na uvádění anglického folku do Čech potvrdí opět silná jméno: na prestižní BBC Folk Awards 2016 nominovaná folkrocková kapela False Lights, vedená opravdovými hvězdami: Jimem Morayem a Samem Carterem. Kovový melodicko-perkusivní nástroj hang rozezní čím dál věhlasnější Manu Delago z Rakouska, známý ze spolupráce s Anoushkou Shankar a Björk. Dialog violoncella a diatonického akordeonu si poslechneme od dua Belem. Malátně melodické písně bez hranic zazpívá brazilská cellistka Dom La Nena. Tanečního veselí z Podkarpatské Rusi se dočkáme od Hudaki Village Bandu, lahodné 100% Arabicany od skvělé holandské skupiny No Blues a rockových písniček od Jamese Harriese doprovázeného skupinou. Po letech se vrací parta muzikantů a bavičů Sergent Pépère a samozřejmě vás čeká to nejlepší z domácí scény. Robert Křesťan s Druhou trávou a hostující Katkou Garcia budou slavit čtvrt století existence, Radim Hladík s Blue Effectem zahrají své největší hity, trio Michal Prokop & Jan Hrubý & Luboš Andršt si na ně rozpomenou určitě také a ještě si u toho pořádně zabluesují. Bratři Ebenové zazpívají, jak si tady žijeme a Vladimír Merta s Ondřejem Fenclem a folkrockovou skupinou Hromosvod potěší jak pamětníky, tak fanoušky nových skladeb. Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky & Jiří Pospíchal Kvartet & Veronika Malatincová zavzpomínají na Leoše Janáčka i Jaromíra Nečase s moravskými lidovými písničkami.

Domácí účinkující zveřejněni

dub 29, 2016  | PŘIJEDOU LEGENDY I PŘEKVAPIVÁ SESKUPENÍ

Přijedou např. letošní jubilanti Michal Prokop a Vladimír Merta, 25 let od svého prvního koncertu oslaví také Druhá tráva s hostující Katkou García. Mimochodem jejich první koncert byl právě u nás v Náměšti. Mám velikou radost, že poprvé u nás vystoupí Bratři Ebenové a Blue Effect Radima Hladíka. Zcela mimořádný zážitek lze očekávat od unikátního spojení smyčcového klasického kvartetu Jiřího Pospíchala s Horňáckou cimbálovou muzikou Petra Mičky a zpěvačkou Veronikou Malatincovou. A k téměř domácím řadím také vůbec první český koncert americké zpěvačky Julie Ulehla a arménsko-amerického kytaristy Arama Bajakiana. Julia je pravnučkou profesora Vladimíra Úlehly (1888-1947), světoznámého biologa, významného brněnského etnomuzikologa a zakladatele festivalu ve Strážnici. Přijede také v Čechách zdomácnělý britský písničkář James Harries, tentokrát s kapelou.

Přijedou špičky britského folku

dub 11, 2016  | PŘIJEDE SAM LEE & FRIENDS A FOLKROCKOVÍ FALSE LIGHTS

Londýnský zpěvák a hudebník Sam Lee s pokorou, s citem, moderně a jedinečně zpívá písně britských kočovných travellerů. False Lights jistě zase Folkové prázdniny překvapí silným zvukem – navazují na anglické folkrockové kapely 60. let.

 

Skvělá recenze na CD Tři hlasy v fROOTS

dub 9, 2016  |  V PRESTIŽNÍM HUDEBNÍM ČASOPISE fROOTS VYŠLA SKVĚLÁ RECENZE NA CD TŘI HLASY! 

Přečtěte si skvělou recenzi Johna Phebyho na folkovkové CD Tři hlasy v prestižním britském hudebním časopise fROOTS. 
Zde najdete stránku časopisu s recenzí v pdf.

První účastník potvrzen 

bře 16, 2016  |  IBERI (GRUZIE) - jedinečná gruzínská vokální polyfonie

Od gruzínského sboru očekávejte pohlcující polyfonní vokální krásu, která ve Vás ještě dlouho bude doznívat.

 

Byly spuštěny nové webové stránky

bře 16, 2016 | PO MNOHA LETECH JSME PŘIPRAVILI NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY FOLKOVÝCH PRÁZDNIN

Nové fotky

bře 16, 2016  |  Podívejte se na fotogalerii minulých ročníků zde!

Téma festivalu

bře 15, 2016  | O POKOŘE - Letošní ročník má téma "O pokoře". Pokora v hudební tvorbě, interpretaci, dramaturgii koncertů je volbou. Nemusí být ovšem zdaleka vlastní všem muzikantům, všem hudebním žánrům. Rádi bychom představili takové hudebníky, kteří s pokorou využívají historické lidové zdroje s úmyslem především hudbě sloužit. Přestože se nechávají ovlivňovat soudobými  vlivy, nejdou za vnějším efektem a nepodbízejí se. A k původním autorům a interpretům, často legendám, chovají respekt.

Termín Folkových prázdnin 2016

led 2, 2016  |  V letošním roce se budou Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou konat v termínu 23. - 30. července 2016. Moc se těšíme!