HNÍZDO MÚZ 2016

Festival tvůrčích dílen, workshopů a seminářů

Ranní jóga – Pozdrav slunci
Jak jinak začít den než pozdravem slunci? Tato nejznámější jogínská sestava se cvičí na celém světě a má mnoho obměn. Pozdrav slunci výborně dodává tělu energii, a proto se doporučuje cvičit zejména ráno. Je to velmi plynulé cvičení, které si rychle zautomatizujete a uvidíte, že se jóga stane vaším novým koníčkem. Ráno na folkovkách tedy začneme v zahradě u základní školy. (lektorka Martina Debřičková)

Raníčkova pohádka a dětské dílny
Každý den ráno v 9hod se probudíme s pohádkovým raníčkem ve farské zahradě, a od 10hod si budeme hrát:
(Pohádkářka Lída Jelínková)

Pondělí: Víte co je sedmikvítek? Přijďte ráno na pohádku a pak si ho můžete vyrobit. Stačí trocha pozornosti a pár kapek lepidla. Ostatní máme.
Uterý: Není ryba jako ryba, některá je rybička... Naše rybky jsou parádní. Přijďte, uvidíte,vyrobíte.
Středa: Máte rádi divadlo? Dnes si ho můžete i zahrát, ale loutky si musíte vyrobit.
Čtvrtek: Když jdu do lesa, vždycky slušně pozdravím lesní skřítky. Že je neznáte? Tak si je vyrobte!
Pátek: Dnes si vyrobíte letadlo. Kdo bude pečlivý, tomu bude i lítat. Máme i kuličku. Když si ji ochočíte, bude i skákat. A máme medajle, které budou tak krásné, jak si je vyzdobíte.
Sobota: Máte své poklady? Třeba krásný kamínek, zajímavý šroubek nebo sponku a prstýnek. Možná potřebujete obal na malý dárek. V naší dílně si ho můžete vyrobit. Jak vypadá? Tajemství!!
(Vedoucí dílny Lída Jelínková)

Pískohraní
Jednoduchá výtvarná kreativní technika, při které se samolepící obrázky , dětských motivů, zvířatek a mandal postupně, dle vyražených linií, odlupují přičemž zůstane lepící plocha, která se vysypává barevnými písky. Vznikne krásný pestrý obrázek.
(lektorka Denisa Bernasová)

Šperk šitý z korálků
Korálky mají po staletí stále své kouzlo. Z množství různých technik šitého šperku jsme vybrali několik jednoduchých návodů na krásné náušnice a náramky. Stačí šikovné ruce, jehla, nit, korálky a trpělivost.
(lektorka Iva Borak)

Sochařská dílna mezi skřítky
Přijďte si vytvořit sochu skřítka nebo nějaký drobný předmět ze dřeva. Můžete si vyzkoušet práci s řezbářskými dláty, poznat postup práce sochaře. Lektor workshopu poodhalí vznik soch skřítků na právě probíhající výstavě v Galerii 12, od návrhu až po realizaci. Děti si můžou nakreslit obrázek a zkusit ho vyřezat do dřeva, ti šikovnější zde třeba vytvoří trojrozměrný objekt nebo dřevěnou sošku.
PS: skřítci mají i svůj profil na facebooku: Pan ručička a jeho skřítci https://www.facebook.com/panrucicka/
(lektor Václav Kyselka)

Fimo lžičky
Je to trochu jako v kuchyni – z barevná polymerové modelovací hmoty nakrájíte stejnoměrné plátky, uválíte válečky a kuličky, namotáte, vymodelujete, ozdobíte, upečete … a na světě jsou originální lžičky.
(lektorka Zuzana Vláčilová)

Módní fešácká záložka nejen do knížky
Jste duší romantik, nebo se radši ponoříte do detektivního příběhu, či se schováváte pod peřinou a bojíte se u hororů? Pro každý žánr si můžete vyrobit originální rohovou záložku, díky níž nejenže neztratíte nit, ale bude i oprávněnou ozdobou vaší knížky. Od teď se vás nebudou jen ptát, co čtete, ale čím si stránky zakládáte.
(lektorka Ája Mikulíková)

Kosmetické taštičky z filcu
Dámy, slečny, holčičky ušijte si taštičky, Jaké? No přece takové, do kterých se vejdou všechny ty nepotřebné zkrášlující propriety. Už víte? Kosmetické z filcu . Potřebujete k tomu šikovné prstíky, jednu tenkou a jednu silnější jehlu.
Doporučený věk nad 12 let.
(lektorka Jarmila Janová)

Časový posun - fotografická dílna
Časovým posunem může být spojení staré fototechniky s technikou moderní, ale přitom dojde ještě k časovému posunu zaznamenanému při snímání. Budete moct fotit nově vymyšlenou technikou za vedení jejího autora. Dílna je opakovací nikoli pokračovací.
(lektor Josef Štrubl - Jaša Komenský)

"Strach z veřejného vystupovani, co s ním..."
Strach z veřejného vystupování může bránit tomu, abyste dokázali realizovat svoje představy a sny o životě. Mnohokrát neuděláme nějaký krok jen proto, že máme strach. Přitom se nemusí jednat jen o hudební vystoupení, ale třeba o řečnický projev, zkoušku ve škole, taneční vystoupení, nebo oslovení cizího muže či ženy. Co v nás nám brání žít to, co chceme, jaký je to strach, z čeho vychází a jak s ním pracovat? Pomocí uvolňovacích technik a technik pro tělo a mysl odhalíte, jaké bloky vám brání v realizaci vašeho talentu. Naučíte se jak s nimi pracovat a jak jejich energii využít pro svůj prospěch.
(lektor Mgr.Cyril Kubiš, PhD.)

Malování na sklo
Namalujte si s námi skleněný svícen, skleničku na pastelky nebo z lahvičky vyrobte vázu. Se speciálními barvami na sklo je to jednoduché. Rozesmějeme s nimi nejeden smutný střípek. A máte-li doma třeba obyčejnou skleničku od hořčice můžete si ji vzít s sebou a dát jí nový kabátek.
(lektorka Iva Borak)

Náramek – kroužkování
S technikou chainmaille (kroužkování) jste se jistě už setkali, například u středověkých brnění a tzv. drátěných košil. Vtomto workshopu se naučíte, jak si touto technikou vyrobit i moderní slušivé náramky.
(lektorka Zuzana Vláčilová)

Voňavá koule
Tahle nádherná voňavá koule vám zajistí doma perfektní nejen předvánoční atmosféru. Záleží jen na tom, jaké koření si ke zdobení vyberete. A pokud vám na zahradě třeba roste levandule, nebo voňavé růže, můžete použít jejich sušené okvětní plátky. Prostě polepíme polystyrenovou kuličku maličkými voňavými balíčky z čehokoliv. Vlastnoručně vyrobená voňavá koule, kterou si pak doma pověsíte do prostoru, vám provoní den a se zavřenýma očima budete vzpomínat na letošní folkovky. Stačí k tomu chuť do práce, opravdu šikovné ruce a nebát se tavné pistole.
Doporučený věk nad 12 let.
(lektorka Jarmila Janová)

Hlavu vzhůru, paninko … dílna tvůrčího psaní
Strká Pokora hlavu do písku, nebo ji nosí na talíři? Mluví tiše a s přízvukem? Nakupuje v řeznictví? Má ráda zvuk dešťových kapek na plechové střeše? Je lidská nebo průsvitná? Kdyby byla barvou, byla by okrová? Na tyto, podobné (a možná i úplně jiné) otázky se pokusíme najít odpovědi v letošní dílně tvůrčího psaní.Nebude to těžké, ani nepříjemné. Čeká nás hra, zábava a radost z tvorby. Vyzkoušíme si různé techniky tvůrčího psaní a metody rozvíjení tvořivosti. Tyto postupy budou na místě použity při tvorbě krátkých textů, účastníci dílny si je však mohou „odnést s sebou“ a použít při realizaci svých vlastních literárních i neliterárních projektů.
Dílna je vhodná pro dospělé – úplné začátečníky, středně zdatné pisatele i „nadpsavce“ (maximum 15 účastníků).
(Vedoucí dílny: Pavla Pazderníková Kopečná a Vladimír Kopečný)

PORTRÉT x KARIKATURA
Karikatura (z italského „caricare“, přehánět, dělat ostudu) se od všech jiných humoristických žánrů odlišuje nejen svou úmyslně zjednodušenou zkratkovitostí podání, ale především zjevným přeháněním a úmyslným zdůrazňováním vybraných rysů zobrazovaného člověka. Takže kdo si umí ze sebe udělat legraci, vyhrává nad nepřízní, kterou život občas přinese. Zkusíme si ze sebe udělat legraci a nakreslit si třeba svou karikaturu.
(lektor Petr Kolínský, scénograf)

Origami úschovnička
Trápíte se občas nad tím, jak hezky a originálně zabalit nějaký menší dárek, nebo kam si odkládat své náušnice, náramky či prstýnky? Papírová úschovnička či dárková krabička se může kdykoli hodit. A je tak snadná.
(lektorka Ája Mikulíková)

Dřevěný panáček
Výroba dřevěného panáčka na pružině z připravených dílů.
(lektorka Zuzana Vláčilová)

Korálkování
Korálky, korálkování, korálková bižuterie, figurky, náramky, náušnice, náhrdelníky a jiné šperky z korálků, prostě vše, co je s tím spojeno, je tak rozmanité – navlékání, ketlování, šití, lepení… tolik různých technik, že to asi nikdy neomrzí... Zapojte vlastní fantazii a přijďte si do našeho "korálkového království" vyrobit originální šperk nebo překvapit někoho vlastnoručně vyrobeným dárkem z Folkovek“!
(lektorka Marika Krysová)

Pískování – mandaly
Přijďte si hrát s barevnými písky a vykouzlit zářivé mandaly.
(lektorka Zuzana Vláčilová)

Žonglování
Tyhle názvy voní cirkusem a náramnou švandou. Diabolo, talíře, kužely, míčky, šátek, kruhy, ďábelská hůlka. Legrace přestane, jen co ty záhadné předměty, vezmete do rukou. Zkuste je vyhodit do vzduchu, pokud možno v co největším počtu. Ne, takhle to radši nezkoušejte, to by bolelo. Raději se podrobte trpělivému tréninku Adélky a uvidíte, že za hodinku bude všechno jinak. Tady se naučí žonglovat úplně každý. A to ještě nevíte, z čeho se vyrábí žonglérské míčky…
(lektorka Adéla Kratochvílová Vančurová)

Párová akrobacie pro začátečníky i pokročilé
pro malé i velké - udělejte si čas na celou dobu dílny a přijďte včas!
(lektorka Adéla Kratochvílová Vančurová)

Kovářská dílna
Na dvoře Galerie 12, v těsném sousedství náměšťského zámku, budete mít příležitost vyzkoušet si tvářet zdánlivě chladnou a pevnou ocel za tepla pod vedením uměleckého kováře Pavla Tasovského, u dvou výhní a kovadlin pod otevřeným nebem. Pro časově omezenou dobu kování každého zájemce, nedoporučujeme se pouštět do velkých projektů např.: oplocení rodinného domu, výroba mříží na rodinný statek, či stavba Eiffelovy věže. Pro začátek doporučujeme připravit si něco drobnějšího např.: hřebík, náramek, podkovičku atd. Nezapomeňte si hlavně pevné kožené boty, dlouhé pracovní kalhoty, rozum, vytrvalost a svaly. http://www.galerie12.cz/cz/
(lektor Pavel Tasovský)

Kytičky kanzashi pro každého
Přijďte si přivonět k tradičnímu Japonsku, kde se dodnes vyrábí nádherné ozdoby do vlasů zvané kanzashi. Nechme se vtáhnout do světa kouzelné Japonské kultury, staňme se gejšou a technikou tsumami kanzashi vyrobme textilní kytičku Hana, které dříve ve vlasech nosily japonské gejši.
(lektorka Hanka Žouželková)

Kytičky kanzashi pro trpělivější
Ten, kdo si už vyzkoušel výrobu textilních kytiček Hana Kanzashi a má chuť se pustit do složitějších věcí, by určitě neměl vynechat navazující dílnu.
(lektorka Hanka Žouželková)

Veselé modelování a raku keramika
Jako každý rok si můžete přijít zhmotnit své keramické sny na dvůr Galerie 12, kde si pod milým a odborným dohledem protřelých keramiků vyzkoušíte modelování z hlíny. A navíc dvakrát denně dusivá show - výpal Raku. Jedná se o druh keramiky tradičně používané při japonském čajovém obřadu. Proces je charakteristický tím, že jsou žárem zářící výrobky vybírány z pece při vysoké teplotě, což je samo o sobě velice atraktivní podívaná.
(lektoři Martina Veselá a Prokop Veselý, Nicola a Dan Seko)

Macramé-drhaný šperk (začátečníci/pokročilí)
Jednoduchá technika, při které se vytváří vzory vázáním několika typů uzlíků. Kouzlo spočívá v nekonečných možnostech, jak uzly a třeba i korálky kombinovat. Pár jednoduchých postupů jsme si připravili jak pro naprosté začátečníky, tak pro mírně pokročilé a velice trpělivé. Přijďte si vyzkoušet, co zvládnete s kouskem obyčejného provázku.
(lektorka Iva Borak)

Malované tašky s Marťou
Už vás taky nebaví igelitky? Tak si přijďte s Marťou pomalovat plátěnou tašku. Vkusně nebo nevkusně, ekologicky, prakticky a hlavně originálně. Jedinečná taška k vodě či na nákup se hodí každému.
(lektorka Martina Hálová)

Šňůrky Kumihimo
Ttradiční japonská technika splétání šňůrek.
(lektor Roman Vančura)

Dílna filcových kytiček
Jednoduché kytičkové aplikace z filcu. Třeba na kabelku, na věneček či větvičku, na sponku nejen pro malou parádnici...prostě záleží na vaší fantazii. Jestli nedokážete sedět s rukama v klíně a rádi tvoříte, pak tu pro vás máme další způsob, jak vykouzlit z vlny něco nádherného. Zvládnou to i menší děti s pomocí dospělého.
(lektoři Marta a Lubomír Tomkovi)

Základy kresby a malby, figurální kresba
Dílna základních výtvarných technik je otevřena pro všechny zájemce od 10 do 100 let, pro úplné začátečníky, pokročilé i zkušené výtvarníky. Pro ty, kteří mají nějakou zkušenost s výtvarnou praxí i pro ty „nepolíbené“ výtvarnou múzou. Tématem bude figurální kresba. Podle vašich zkušeností a zájmů budeme zpracovávat individuální úkoly, zkusíme realizaci vašich kreseb v grafice, a protože jsme na fokovkách, pustíme se i do tématu ztvárnění hudby ve výtvarném umění. Můžeme se zabývat tématem figura v souvislosti s hudbou. Vaše skicy se pokusíme přenést do finální podoby kombinovanou technikou, která umožní každému účastníku dílny, vyjádřit se podle svých možností. Zkuste týden v Náměšti sledovat dění na pódiích kolem sebe nejen jako hudební fanoušci, ale i jako výtvarníci. Materiály, se kterými budete pracovat: tužka, rudka, úhel, tuž, akrylové barvy.
(lektor IvoGryc, výtvarník a hudebník)

Plenerová kresba v Náměšti
Vezměte desky, čtvrtku papíru a pojďte s námi objevovat a kreslit krásy Náměště … a je jedno, jestli je Vám 10 nebo 100, jestli jste amatér nebo profík, hlavně když máte chuť zkusit něco nového.
Ve skupince max. 12-15ti nadšenců budeme každý den vyrážet do terénu.
(lektor Klára Jánská)

Brož z organzy
Brož je módním doplňkem, který svým stylem, velikostí a barvou dokáže pozvednout i úplně jednoduchý oděv a proměnit ho v něco opravdu jedinečného… My budeme vyrábět brož z organzy. A že bude opravdu nádherná to posoudí všichni až si ji připnete a budete se s ní pyšnit . Stačí mít trošku šikovné prstíky a fantazii. Vzít si s sebou na dílnu tenkou jehlu.
Doporučený věk nad 12 let
(lektorka Jarmila Janová)

Smalty na plech
Že se dá na plotýnce jenom vařit? My vás přesvědčíme o tom, že na plotýnce se dá i kouzlit. Přijďte si vyzkoušet smaltování na elektrických vařičích. Plotýnková technika je jednoduchá a výsledek vás rozhodně potěší! Nepotřebujete nic víc než trochu času a šikovné ruce a uvidíte, že nový přívěšek, náušnice či sponka do vlasů vzbudí nejeden obdivný pohled.
(lektoři Ladislav Valíšek a Marťa)

Vlaje fábor, vlají vlajky...
V jednoduchosti je síla. Chcete-li získat inspiraci, jak si jednoduše a lacině vyzdobit byt, když nadejde nějaká oslava, přijďte se podívat. Elegantní i zábavné, taková může být vaše vlajková výzdoba.
(lektorka Ája Mikulíková)

Savování na textil
V dílně se naučíte jednoduchou metodu dekorování textilu pomocí Sava. Jako kouzelným proutkem se vám před očima mění savované dílo. Z obyčejného tmavého bavlněného trika, šátku, sukně či šaly máte během pár okamžiků originální módní doplněk vašeho šatníku. Takže, milé dámy, vytahejte ze skříní všechno, co už není „in“, a přijďte. Odejdete v novém, lepším, vlastním, originálním. A pro pány to platí jakbysmet.
(lektorka Káťa Procházková)

Šité růže
Někdo si možná myslí, že růže patří výhradně na záhonek na vaší zahradě a nebo na planetku Malého prince. Vyvedeme vás z omylu a na této dílně necháme v našich rukách rozkvést roztodivné barevné květy pomocí jehly, niti, barevných látek, korálek a špejlí…
(lektorka Olga Dundelová)

Přáníčka
Dostali jste k narozeninám tři stejná přáníčka? V obchodě u regálu vybíráte to fádní? To kýčovité? Nebo to neoriginální? Je jich tolik, a přesto vás ani jedno nenadchlo? Vyrobte si přání vlastní! Oslavenec nedostane to samé od někoho jiného a ještě se s námi báječně pobavíte.
(lektorka Káťa Procházková)

Dílna hry na barokní varhanní pozitiv s Markem Bušem
Varhanní pozitiv (bez pedálů) je z roku 1745 od Antona Preisingera z Freistadtu.
Dispozice nástroje: Copula 8´, Flauta 4´, Principal 2´, Rauschquinta 1 + 1 1/2´
Jeho rozsah: C,D,E,F,G,A,Hes - c3 - 45 tónů - krátká oktáva
Intonace: Werkmeister IIILladění: 444 Hz
Již tradičně se můžete zúčastnit netradiční a výjimečné dílny pod vedením kastelána Státního zámku v Náměšti nad Oslavou,varhaníka baziliky sv. Prokopa v Třebíči a sólistoy vokálního komorního souboru Musica animata Humeris Marka Buše. Dozvíte se základní informace o barokních varhanách a hře na ně a dokonce budete mít možnost si na tento historický nástroj skutečně zahrát. Kdo bude chtít může dát předem vědět, která témata ho zajímají a domluvit se na podrobnostech na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
(lektor Marek Buš)

Efektní papírové MASKY
Scénograf Petr Kolínský vám ukáže, jak udělat jednoduché, ale efektní papírové masky. Po vytvoření základního tvaru z kartonu můžete popustit uzdu své fantazii při malbě výrazu a zdobení. Použijeme i odpadový materiál, který by se běžně vyhodil, ale nyní se promění v něco krásného.
(lektor Petr Kolínský)

Fleesová kočička a ponožkový zajíc
Přijďte si s námi ušít, roztomilou kočičku nebo rošťáckého zajíčka . Budeme šít ručně a určitě to zvládne každý. Pokud máte doma vyřazenou mikynu z Fleece materialu po vašich dětech, nebo jednu smutnou ponožku, které kamarádka zmizela nenávratně v pračce (tam totiž ponožky záhadně mizí) vezměte je s sebou a dáme jim druhou šanci.
Dílna pro děti od 12 let a dospělé.
(lektorka Olga Dundelová)

Skleněné vinuté perly
Vinutí skleněných perel je tradiční sklářská technika výroby. Rozžhavené sklo se navíjí na kovovou tyčku, postupným otáčením a navíjením různých dalších barev skla tak vznikají barevné skleněné korálky. Přijďte si k nám zkusit výrobu těchto drobných skvostů.
Max. počet účastníků cca 2-3 současně pracujících.
(lektor Jiří Macoun)

Dílna drátovací
Objevte si svůj drátěný svět. Drát nemusí sloužit jen k hrubé práci a opravování věcí. Můžeme z něj vykouzlit dle vlastní fantazie dekoraci, přívěšek, šperk nebo něco milého pro radost. Z drátů můžeme splést motýlka, ptáčka, srdíčko.... a nebo odrátujeme kamínek jako rybičku. S trochou fantazie a kapkou odvahy si každý vytvoří svůj vlastní originál.
(lektorka Soňa Řepová)

Věnečky z krepového kvítí
Růže, pampelišky a další květiny z krepového papíru spleteme do kouzelného věnce, který vám bude závidět nejedna víla …
(lektor Klára Jánská)

Grafika – tisk z hloubky, linoryt
Srdečně zveme na grafickou dílnu. Tradičně budeme tisknout hlubotisk, nic nového pod sluncem, vždyť už to dělal Rembrandt, Goya a další takoví. Jde o druh tiskové techniky, při které jsou tisknoucí místa prohloubena ručním vyrytím do kovové tiskové formy a jsou tak níže než místa netisknoucí a po nanesení barvy se tlakem otisknou na papír… takže, jako ti staří mistři, co tu kdysi tiskli i Bibli kralickou, si sami navrhnete motiv, připravíte plech, vyrejete, na tiskovou formu nanesete barvu, a pak tisknete a tisknete …. Máme trochu rozšířený sortiment. Z linorytové matrice tiskneme i na trička, tašky a jiné doplňky. Co je bílé, je podezřelé!
(lektor Zdeněk Eda Cupák)

Malba na hedvábí s Barevným světem
Malování na hedvábí je technika, která pochází z Asie a je stará několik tisíciletí – nejstarší zachovaná malba na hedvábí pochází z čínského naleziště Mawangdui a je datována do roku 165 před naším letopočtem. V Evropě se díky dostupnosti materiálů pro malování a výjimečným estetickým vlastnostem stala oblíbenou zejména v posledních letech. Kromě tradičních dekoračních technik, jako jsou akvarel a batika, se v poslední době stala oblíbenou tzv. Serti technika, využívající malbu na hedvábí s pomocí gutty a kontur, které vám pomůžou rozdělit jednotlivé segmenty tak, aby se barvy na hedvábí do sebe nevpíjely. Pokud si chcete vyzkoušet staletími prověřenou výtvarnou techniku a odnést si domů krásný dárek, přijďte si vyzkoušet malbu na hedvábí s Barevným světem.
(lektorky Nikola Jurová, Soňa Řepová)

Efektní papírové KLOBOUKY
Na velkou zahradní slavnost nemůže žádný pán, natož dáma, ať je jakéhokoli věku, přijít bez klobouku. Proto už v neděli v parku u zámku od 15 hodin budete mít jedinečnou příležitost klobouk si vytvořit. Práce bude jednoduchá, rychlá, zato výsledek až překvapivě účinný.
(lektor Petr Kolínský, Scénograf)

Pletení košíků z pedigu
Chcete se naučit zaplétat neposedné proutky? V košíkářské dílně vás to naučíme! Vyzkoušíme si pletení košíků a ošatek nejrůznějších tvarů a velikostí z přírodního i barveného pedigu, což je vlastně středová část vzdušných kořenů palmy calamus rottang, dovážených z Indonésie, Malajsie, Filipín a Jižní Číny pod názvem rattan. Jeho výhodou je snadná zpracovatelnost, velká pružnost a délka prutů. Přijďte si košíkářské řemeslo vyzkoušet i vy a upleťte si vlastnoručně svůj proutěný originál.
(lektorka Růženka Endlicherová)

Uzly
Uzel štěstí – dárek, který přináší štěstí jak obdarovanému, tak i dárci… jeden z nejstarobylejších čínských ornamentů, který po staletí dekoroval zejména mnišská roucha. Chcete se naučit vázat tento uzel, nebo třeba zjistit, jak se dá z provázku uvázat motýl či vážka, pak nesmíte chybět na naší dílně.
(lektor Roman Vančura)

Mozaiková koule do zahrady
V této dílně se naučíte jak štípat tvary a obrazce z dlaždic a obkladaček, lepit i spárovat. Stačí trocha šikovnosti, větší či malá polystyrenová koule a mozaiková ozdoba do zahrady nebo na terasu je na světě.
(lektorka Olga Dundelová)

Plackování
Originální ručně malovaný motiv na placce o průměru 4,5 cm, vzadu se spínacím špendlíkem - k připnutí na kabelku, batoh, na klopu. Originální ozdoba – namalujete, zalisujete a připnete.
(lektorka Růžena Vlková)

Obrázky ze škrobového papíru
Základem škrobového papíru je nanesení více či méně silné vrstvy škrobu na povrch….dle toho zda chceme pracovat s více plastickým prvkem či spíše pouze s rozpíjející se barvou, která vytváří často zajímavé struktury. Když přijdete s námi tvořit, zjistíte, kterou z možností zvolíme… a možná to bude i koláž …
(lektor Roman Vančura)

Mokré plstění – dílna zpracování ovčí vlny
Na této dílně se seznámíte s tradičním způsobem zpracování ovčí vlny Budete mít možnost vyzkoušet si plstění mokrou cestou. Jde vlastně o to materiál pořádně zacuchat. Vlnu budete nejdřív namáčet do vody a mačkáním ji potom budete plstit. Přijďte si vyzkoušet, že jen pomocí vody a mýdla vykouzlíte z vlny malý míček, náhrdelník, náramek, ale také třeba originální pouzdro na mobil.
(lektoři Marta a Lubomír Tomkovi)

Leptání na sklo
Technika poměrně stará. Začala se používat po roce1770 a sloužila jako náhrada za drahé rytí.V polovině 19.století se začíná používat k dekoraci plochého skla. Pomocí leptací pasty, vosku, šablony si také můžete zkusit vyleptat krásné dekory.
Dílna není vhodná pro děti do 10 let.
(lektorka Iveta Schlehrová)

Kašírování
Jedná se o techniku tak trochu sochařskou i malířskou. Této technice se rovněž říká technika vrstvení. Základní tvar objektu je totiž překryt lepidlem a několika vrstvami kousků třeba novinového papíru. Kašírování je jednoduché, vhodné pro děti všech věkových skupin. Přijďte si ho s námi vyzkoušet.
(lektor Klára Jánská)

Keramická dílna – točení na kruhu a výroba svíček
Zásady točení hlíny na klasickém kruhu, zvládnutí centrování a tvarování menšího výrobku.
A když nebude hrozné horko, můžete si vlastnoručně vyzkoušet, jak se dřív vyráběly svíčky. Stisknout vypínač a rozsvítit umí každý, ale co když vypnou proud …?
(lektor Karel Otava)

Textová dílna Slávka Janouška
TEXTOVÁ DÍLNA Slávka Janouška vznikla z potřeby bavit se o textech. V lednu 2004 v rámci webu www.slavekjanousek.cz. vznikla platforma, kde se setkávají lidé, které baví textovat, případně psát písně. Dnes je registrovaných 330 účastníků, k nimž patří jakési zlaté jádro zhruba 40 lidí, které se vykrystalizovalo hned zpočátku . Logicky už v počátku vyplynula i potřeba živých víkendových setkání, které probíhají dvakrát ročně, většinou v souvislosti s hromadným pátečním koncertem, kde se prezentují převážně písně vzniklé při společných seancích. Na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané TEXTOVÁ DÍLNA úspěšně vyzkoušela model workshopu a následného společného vystoupení. Na tomto již tradičním workshopu Folkových prázdnin různí členové Textové dílny zadávají ostatním členům a příchozím zájemcům z řad návštěvníků festivalu téma a formu textového úkolu – metrum, počet slabik verše, rým. Začíná se jednoduchým cvičením, pak každý píše v zadaném čase, posléze si autoři přečtou svoje práce s případným rozborem splnění zadání. Cílem je v závěrečném – tak třetím či čtvrtém – nejtěžším úkolu dojít ke společné písni. Takové písně a další, vzniklé z předchozí spolupráce různých členů dílny, jsou potom obsahem kolektivního vystoupení, do kterého se zařadí, co na workshopu vzniklo.
Počet účastníků neomezen.
( lektor Slávek Janoušek + móóóc)

Skleněné vitráže Tiffany
Věřte, že existuje jenom málo krásnějších materiálů, než je sklo s celou svou křehkostí i odolností, průzračností i nekonečnou barevností. V této dílně se naučíte techniku spojování skleněných kousků pomoci měděné pásky a cínu. …odměnou vám budou technikou tiffany vlastnoručně vyrobené originální šperky, ozdoby, minizávěsy a jiné maličkosti …
(lektorka Iveta Schlehrová)

Lapače snů „Dreamcatchers“
Vytvořme spolu indiánskou pavučinu snů a chyťme svůj sen, štěstí a životní harmonii. Zhotovování lapače snů.
(lektorka Lidka Vidláková)

Kalbelia
Taneční workshop - Indický folklórní tanec z oblasti Rajastanu.
(lektorka Lucie Gabreta)

Výroba pastýřských píšťal z černého bezu
Vyrobit, naladit a ozdobit koncovku z černého bezu - snad nejstarší typ píšťaly na světě – to bude váš úkol v již tradiční dílně vedené členy skupiny Bezobratři. Oni sami si většinu píšťal, na které hrají, vlastnoručně udělali. Přijďte vyzkoušet svou šikovnost a trpělivost. V naší dílně je možno vyrobit si plnohodnotně naladěné nástroje (alespoň v rámci lidovosti) a odcházet s písničkou a skvělou náladou. Denně přibíráme maximálně 6 nových účastníků, děti do 13 let (včetně) pouze v doprovodu dospělé osoby. Výroba trvá přibližně 3 dny. A hned, jak si vyrobíte tu svou píšťalu, můžete ji s Pavlem Císaríkem /Bezobratři/ a Marianem Friedlem /Jitka Šuranská trio/ vyzkoušet na dalším workshopu „Dílna hry na koncovky“. Nic se nevyrovná pocitu ze hry na vlastnoručně vyrobenou píšťalku.
(lektoři Pavel Císarík a Marcela Pýchová)

Dílna hry na koncovky
Jednoduchá bezdírová píšťala zvaná koncovka si v posledních letech získala mezi lidmi takovou oblibu, jakou neměla snad ani za dávných časů, kdy se ještě ozývala na holích a pastvinách. Je to možná tím, že její osobitá stupnice a zvuk je blízký našim srdcím a jiskřivé znění tónů koncovky oživuje něco pradávného a radostného v nás. Novými uživateli koncovky se stali lidé, kteří hledají uvolnění a rozjímání prostřednictvím hudby, milovníci tradičních lidových písní, ale i profesionální hudebníci různých žánrů. (Z webu Marka Gondy www.fujarka.cz/koncovky.php)
Hudební dílna s muzikanty a znalci koncovek Pavlem Císaríkem a Marianem Friedlem. O nástroje bude postaráno.

drums&percussion -bicí a perkuse - ukázky a praktická hra
Cílem již tradičního workshopu je získat všeobecné i hlubší informace o hře na bicí nástroje ve spojení s hrou na percussion instrumenty. Zúčastnit se mohou všichni, kteří mají zájem, bez ohledu na předem získané znalosti a nebo pokročilost jejich hry.
Workshop je možné navštívit ve dvou blocích – ráno se věnuje více tématům pro začátečníky a obsah workshopu se pokaždé opakuje. V dopoledním workshopu, který je pokračovací, navazuje každý na předchozí a je možnost si vybudovat během tří dnu širší znalosti hry a techniky na bicí a percussion nástroje.
Seznámíte se s příklady jak cvičit hru na bicí a percussion nástroje, jak složit a nastavit bicí soupravy, získáte představy o koordinaci hry, vysvětlíme vám techniky hry, ukážeme praktické příklady a hraní na bicí nástroje společně s percussion instrumenty které si účastníci budou moci sami vyzkoušet. Probereme použití drums a percussion ve spojení s hrou různých hudebních stylů v praxi.
(lektor Jiří Doležal člene skupiny Songs from Utopia a mnoha jiných hudebních projektů)

Iberi - gruzínská polyfonie
Původ gruzínské lidové polyfonie sahá do starověku, do pohanských časů a existuje domněnka, že Gruzie, patří k prvním zemím, kde se začala zpívat. Podmanivá vokální polyfonie, vyvíjející se nezávisle na západoevropské harmonii, tvoří základ veškeré tamní lidové a církevní hudby a nikdo nepochybuje o tom, že z Gruzie vedou nitky k duchovní hudbě celého křesťanského světa. Přijďte a nechte se unést do gruzínské vokální polyfonie spolu s osmi zpěváky sboru Iberi.

O moravské lidové písni – pohled z Ameriky (s Julií Ulehla a Aramem Bajakianem)
Album Dálava natočila předloni americká zpěvačka Julia Ulehla s manželem, americkým kytaristou arménského původu Aramem Bajakianem a hudebníky z newyorské avantgardní scény z okruhu Johna Zorna.
Kruh se tím uzavřel: Julie je pravnučkou profesora Vladimíra Úlehly (1888-1947), světoznámého biologa, významného brněnského etnomuzikologa a zakladatele festivalu ve Strážnici. Moravské lidové písničky si vybrala z jeho dodnes nedocenitelné knihy Živá píseň z roku 1949 a naložila s nimi v souladu s názorem pradědečka, že píseň představuje živý, neustále se vyvíjející organismus, podléhající v novém prostředí "okamžitým náladám".
Julia a Aram budou povídat, diskutovat, zpívat. Jak vnímají moravskou lidovou hudbu v New Yorku a Vancouveru?

Každý den písnička
Písničkový workshop pro děti s Jitkou Šuranskou a Marianem Friedlem Co znamenalo zpívání písniček pro naše předky a co znamená pro nás? Proč vlastně učit děti zpívat? Všechny hudební projevy – zpívání, hraní na nástroj a tanec – jsou jedinečné v tom, že procházejí celým člověkem. Dělají nám dobře, rozvíjí nás, uvolňují. Za pomocí písniček si navzájem předáváme příběhy a emoce. Sdílíme radost a díky hudbě se nestydíme. Dokonce ani my dospělí.. Cílem workshopu je sdílet s dětmi lidové písničky. Hrát a zpívat s nimi. Cílem je také, aby si písničku odnesly s sebou domů. V srdci i na nahrávce...
Workshop je určen pro děti všech věkových kategorií. Přineste si s sebou vaše hudební nástroje.

Hudební workshop s Hudaki z Pokarpatské Rusi
Hudaki Village Band hraje tradiční hudbu z Podkarpatské Rusi, jakou ve zpěvnících nenajdete. V jejich Nižném Selišti se předává po staletí ústně z generace na generaci: v baladách, obyčejných písních, svatebních tancích, cikánských čardáších a východoevropském klezmeru je uchována paměť obce, veškeré starobylé dědictví regionu.
Hudaki předvedou různé hudební tradice jejich regionu, rozdílné dle etnických skupin. Dozvíte se o specifičnosti jejich muziky a odlišnosti od „ukrajinského“ folkloru.

Taneční workshop „Polskas & Polonessen“ s Malbrookem v Tančírně
Polonessen je typický tradiční tanec, který je populární až do dnešního dne v severním Německu. Je to tanec, který je blízký k tanci "Polska" ve Švédsku a tanci "Pols" v Norsku. Hudebníci z Malbrooku předvedou různé formy Polonessen a Polskas tak, jak se tančí na obou stranách Baltského moře v severním Německu a ve Švédsku. Kapela ukáže, jak v těchto tancích funguje rytmus, a naučí vás taneční kroky a figury v různých variantách. Dozvíte se také mnohé o historii těchto tanců a o tom, kde je v severní Evropě naleznete.