DONA ONETE BY WALDA MARQUES

DONA ONETE (BRAZÍLIE)

GRANDE DAME AMAZONSKÉ HUDBY S EMOCIONÁLNĚ CHRAPLAVÝM HLASEM

KULTOVNÍ ZPĚVAČKA S CHRAPLAVÝM HLASEM, VÝBUŠNÁ KAPELA A NESMÍRNĚ TANEČNÍ HUDBA, V NÍŽ JE ZAPOUZDŘENÁ VEŠKERÁ BOHATÁ KULTURA AMAZONIE.

Osmdesátiletá zpěvačka by si už dávno měla jen užívat spokojeného důchodu, ale proč by to dělala, když toho má tolik na srdci a konečně se může věnovat tomu, po čem celý život toužila - hudbě. Na podium ji přivezou na vozíku, během koncertu sedí jako královna v křesle a prvotním dojmem je často soucitné ustrnutí: má tohle Grande dame amazonské hudby zapotřebí? Pochybnosti ale vzápětí vystřídá naprostý údiv. Rozjede se totiž neuvěřitelně bujarý taneční amazonský mejdan končící všude navlas stejně: uvědoměním si, jak je věk relativní veličina.
Doně Onete přitom drtí uši rocková kapela kluků o mnoho generací mladších, a přesto ji emocionálně chraplavým hlasem válcuje a září u toho štěstím. Bodejť by ne: osud tomu chtěl, že zpívat na veřejnosti ji bylo umožněno teprve před patnácti lety.
Neměla to v životě lehké: zpívala sice odmala, manžel jí to však zatrhl a než se spolu po čtvrt století rozvedli, skládala do šuplíku a učila na základní škole dějepis. Ve volném čase se měnila v etnomuzikoložku: studovala hudební kultury Amazonie a natočila několik nahrávek pro rádio. Narodila se v malé obci pobřežního ostrova Marajó v regionu Pará, kde pomáhala zakládat dělnické odbory, nicméně po odchodu do důchodu se přestěhovala do severobrazilského města Belém, centra Amazonie proslulého tanečním stylem carimbo zařazeným na seznam UNESCO, z jehož rytmů se odvíjí povaha střídavě divokých a romantických písní, k nimž Dona přidává bolero, bossa nova a něžné balady, v nichž se odrážejí africké, indiánské a evropské kořeny. Pro výraznější rozšíření o jamajské ska, blues, soul, rock a potřebu neomezovat se, své verzi Dona říká carimbó chamegado.
Dona Onete je dnes velvyslankyní amazonské hudby, která postupně, tak jako dříve tropicália nebo mangue beat, infikovala brazilskou alternativní a undergroundovou scénu. Odtud napojení Dony na rockovou skupinu, kdy setkání prý zaskočilo obě strany: zpěvačku překvapilo, že ji mladíci znají a je zase její stáří; k tak bujnému hlasu si na radiových nahrávkách přiřadili daleko mladší osobu a ne důchodkyni.
A o čem stará dáma třeba na svých vynikajících a cenami zahrnutých albech zpívá? No, divili byste se: o lásce, sexu, šťourá do sociálních témat a patří k výrazným podporovatelům brazilské komunity LGBT. „Jako bývalá učitelka přece o těchto věcech nemohu mlčet," tvrdí Dona.
Autoritářskému brazilskému presidentovi Bolsonarovi se přezdívá „tropický Trump“. Ne náhodou: misogyn proslulý nenávistnými rasistickými výpady proti menšinám a homosexuálům, jemuž je ochrana přírody pro smích si to zaslouží. Odlesňování amazonského deštného pralesa za jeho vlády dramaticky vzrostlo a ke všemu se chystá těžit nerostné bohatství v indiánských rezervacích, což povede k naprostému zničení života původních obyvatel Amazonského pralesa.
Tragédie obřích rozměrů, přesahující hranice Brazílie, se osobně dotýká také Dony Onete. Bolsonaro ji totiž před očima ničí domov. A jak může drobná stařenka čelit tak mocnému muži? Vitální, nesmírně taneční hudbu, v níž je zapouzdřená veškerá bohatá kultura Amazonie a narůstající světovou proslulostí, se kterou se i k lidem na druhém konci planety dostane necenzurovaná zpráva o stavu narůstajícího neštěstí.

Autoři fotografií: Walda Marques (na stránce profilu), Adriano Fagundes (na seznamu účinkujících a programu)