BOI AKIH DUO - photo by Obed Akihary

BOI AKIH & I MADE SUBANDI (NIZOZEMSKO/BALI)

IMPROVIZAČNÍHO PNUTÍ MEZI MUZIKANTY A KŘIŠŤÁLOVÝM HLASEM

MODERNÍ JAZZ, IMPROVIZACE A STAROBYLÉ INDONÉSKÉ PÍSNĚ Z MOLUCKÝCH OSTROVŮ V JAZYKU HARUKA.

Partnerské duo - zpěvačka Monica Akihary a kytarista a zvukový experimentátor Niels Brouwer - basklarinetista Tobias Klein a I Made Subandi, mistr gamelanu z Bali, tvoří, a to se jim musí nechat, nejen naprosto nevšední sestavu, invenčním temperamentem, rytmickými zatáčkami a barevností pružně pulsuje také jejich hudba. Originální a nezaměnitelná tím, že co koncert, pokaždé jiná, protože otevřená momentálním náladám. Proměnnost vychází z improvizačního pnutí mezi hudebníky a křišťálovým hlasem Moniky, v podstatě hlasové umělkyně. Zpívá anglicky, zdaleka víc ale v jazyku haruku, rodné řeči svého otce, ke zděšení lingvistů, postupně mizejícím ze světa. Moničiny texty a písně se odvíjejí ze starobylých příběhů z Moluckých ostrovů: znovuobjevených i přizpůsobených době. Vycházejí z původních melodií, ale bez potřeby dát posluchačům možnost okamžitě v nich rozpoznat tradiční základ. Během koncertů od nich prý uslyšíme zhudebněnou filosofii lásky, což nám toho o hudbě tolik neřekne, o vložených emocích už ano.
Poslední album Liquid Songs zahrnuje také indického hráče na tabla Sandipa Bhattachraya a japonskou perkusistku Ryoko Imai, kterou nyní nahradila spolupráce s Made Subandim, hráčem, skladatelem, učitelem a avantgardistou gamelanu z Bali. Gamelan, ansámbl perkusí, zvonků, gongů, xylofonů a bubnů, představuje světoznámý hudební fenomén z Bali a Jávy. V Evropě se poprvé rozezněl na Světové výstavě v Paříži roku 1889, kam ho dovezli Holanďané a kde inspiračně naprosto ohromil skladatele Claude Debussyho a později zásadně ovlivnil tvůrce minimalismu, včetně Steve Reicha. Gamelanu neodolal ani proslulý francouzský hudební dokumentarista Vincent Moon, který s Made Subandim a gamalanem natočil výstižný videozáznam.
Na závěr test ze zeměpisu a kulinářství: víte, kde leží souostroví Moluky? Ještě jinak: máte vůbec ponětí o jejich existenci? A tušíte, proč je velebí kuchaři celého světa? Na mapě indonéskou provincii Moluky najdete v blízkosti mezi ostrovy Timor a Nová Guinea. Spočítat všechny molucké ostrovy vám dá docela práci: je jich okolo tisíc a podobně dialektů, končících u čísla sto dvacet a mezi nimi spousta postupným vymíráním etnik odsouzená ke zmizení. Posledními evropskými kolonizátory byli Holanďané, bedlivě, doslova se zbraní v ruce střežící nejvzácnější bohatství Moluk: muškát a hřebíček; koření vyvažované zlatem. Než jim je Francouzi v 18. století odsud propašovali...

Photo of Boi Akih duo by Obed Akihary