ELDA TRIO

ELDA TRIO (ŠVÉDSKO, SLOVINSKO, BRAZÍLIE)

SEVERSKÝ MYSTICISMUS, BRAZILSKÝ TEMPERAMENT A KLIDNÁ SÍLA AKORDEONU

V LONDÝNĚ ŽIJÍCÍ ŠVÉDSKÁ JAZZOVÁ ZPĚVAČKA EMILIA MÅRTENSSON, BRAZILSKÝ PERKUSISTA ADRIANO ADEWALE A SLOVINSKÝ AKORDEONISTA JANEZ DOVČ.

Zdrojový kód tria hledejme v jeho národní příslušnosti: v Londýně žijící švédská jazzová zpěvačka Emilia Mårtensson, brazilský perkusista Adriano Adewale a slovinský akordeonista Janez Dovč mají ovšem daleko větší ambice, než jen proplétat odlišné kultury a spoléhat na to, co z toho vyplyne; takhle jednoduše to silní autoři s přesahovým přemýšlením nevidí. Svou hudební krajinu zvlnili moderním jazzem, osobně pojatými rodnými tradicemi, elektronickým ambientem a improvizačním přístupem, tedy svobodou, prýštící ze všech skladeb už na první poslech.
Pro nás je na té hudbě šťastný pocit, že ji netřeba vhánět do jakýchkoliv definic: nemělo by to znít alibisticky, nicméně deset posluchačů rovná se u Elda tria deset rozdílných pocitů, deset názorů a bezpochyby jeden převládající: odtrhnout se od téhle zvukové tapisérie, není na místě.
Emilia Mårtensson - "hlasově někde mezi Martou Sebestyén, Madeleine Peyroux a Mari Boine" - v anketě Parliamentary Jazz Awards vyhlášená zpěvačkou roku 2016, si na britské jazzové scéně získala pověst vokalistky přibližující severské tradice hlavně přes uvěřitelné emoce. Těmi disponuje také Dovčovo skladatelství: epicky vzdušné a rozmáchlé do pohlcujících ploch, zmagnetizovaných vlivy tradice a soudobé vážné a elektronické hudby.
Adriano Adewale (známého z Folkovek 2016 z formace AKA trio) se po přesunu ze São Paulo do Anglie nemusel o práci obávat: předcházela ho pověst elitního všestranného perkusisty a brzy se proto objevoval na koncertech Cesarie Evora, Tcheky, Airto Moreiry, Flory Purim nebo Boubacara Traoreho. Natáčí vlastní alba, vede jazzové formace, spolupracuje s divadelníky a velký zájem je o jeho bubenické workshopy.

Photo na seznamu účinkujících: Matic Bajželj