GROOVE & VOICE TRIO

GROOVE & VOICE TRIO (MAĎARSKO)

NÁVRAT ZPĚVAČKY, KTERÁ NÁS PŘED ČTYŘMI LETY TOLIK OKOUZLILA

TRIO MIMOŘÁDNÉ ZPĚVAČKY IRÉN LOVÁSZ S NEJLEPŠÍM SVĚTOVÝM PERKUSIONISTOU ROKU 2016 (podle Rhythm Magazine).

Návrat zpěvačky, která nás před čtyřmi lety tolik okouzlila: během svého koncertu, na Kolokviu i dravým vkladem do projektu Tři hlasy.
Irén Lovász vychází v projektu Groove & Voice ze studia duchovní a léčivé funkce staré maďarské lidové hudby. Probouzí v ní energii přírodních živlů: země, vody, ohně a vzduchu. Je přesvědčená, že lidé se zbytečně bojí ticha a zbavují se tak možnosti slyšet svůj vlastní vnitřní hlas. Ten pak představuje pátý přírodní živel: zároveň harmonickou spojnici všech živlů uvnitř člověka; důkaz, že zvuk a ticho se přirozeně doplňují a zpěv dokáže léčit.
"Lidé ze sebe přece odpradávna dostávali bolest a starosti zpíváním, posilovali s ním své radosti a naplno si užívali oslav," vysvětlila Irén Lovász.
Pamatujeme si jí z průkopnické skupiny Teagrass Jiřího Plocka. V roce 2000 společně natočili album Wide Is The Danube a nadšená sběratelka Irén na něm zúročila své výpravy za archaickou maďarskou lidovou hudbou do rumunské Transylvánie, kam dávno před ní cestoval Béla Bartók a později slavná skupina Muzsikás, kterou jsme na Folkových prázdninách slyšeli před čtyřmi lety.
„Na těch jejích cestách se Irén podařilo proniknout do míst, kde je lokální hudební kultura na stejném vývoji, jako byla u nás před sto lety, kde si lidé zpívají při práci či při rodinných příležitostech,“ uvedl tehdy Jiří Plocek k inspiračnímu zdroji zpěvačky, která nakonec vystudovala etnomuzikologii a dnes patří mezi významné znalce maďarské lidové hudby a je profesorkou na budapešťské universitě. V 80. letech se vedle Muzsikáse podílela na hnutí tánchaz, spontánnímu návratu k autentické, ideologickým folklorismem nezasažené maďarské lidové hudbě. Irén ji dodnes považuje za trvalou hodnotu, vášnivým hlasem ji ale na svých nahrávkách a neobyčejných projektech posouvá do nových dimenzí, protože zároveň věří v její transformativní sílu.
"V mládí začala moje fascinace symbolikou lidové poezie a hudby. Pak jsem se pokusila pochopit její duchovní svět, vše přitom vychází z osobních zkušeností a znalostí načerpaných během mé etnografické a etnomozikologické práce v terénu. Lidová hudba si podle mne po staletí zachovává neodolatelnou pravdivost, moudrost a nadčasovost, že ji to umožnilo přežít všechny bouře," řekla Irén.
V uplynulých letech vydala mnoho výrazných a oceněných alb zaměřených na lidovou, sakrální a gregoriánskou hudbu a spolupracovala s celou řadou tradičních, ale i jazzových muzikantů. A není bez zajímavosti, že zpěvaččin talent a přístup, odhalili v magazínu fRoots už před drahnými lety: "Irén Lovász is a notable singer with a calm, serene delivery, never overtly impassioned... but hearing her alighting naturally and accurately on those microtonal melodic ledges is a delight... and it's a sort of album that if tracks were played through the PA before a gig there'd be a queue of inquirers at the mixing desk."
Na Folkových prázdninách ji doprovodí jeden z nejlepších maďarských perkusistů Horváth Kornél, proslulý naprosto výjimečným hráčským stylem a vyhledávaný partner jazzových hvězd: Tommy Campbell, Al Di Meola, Randy Brecker nebo David Friedman.
Trio doplňuje zpěvák a hráč na klávesové nástroje Zoltán Mizsei, zaměřený na duchovní a renesanční hudbu. Profesor Hudební akademie Ference Liszta byl také dlouhá léta sbormistrem budapešťské baziliky sv. Štěpána.

Kornél Horváth was Voted for best percussionist, Rhythm Magazine, 2016!!!
http://www.kornelhorvath.com/about
https://www.youtube.com/watch?v=59J858VHsL4
https://www.youtube.com/watch?v=-FRQSEfGyao