JULIE FOWLIS - photo by Wild Soul Photography

JULIE FOWLIS (VELKÁ BRITÁNIE)

NEJZÁŘIVĚJŠÍ HVĚZDA SKOTSKÉ GAELSKÉ HUDBY

FAMÓZNÍ PŘEDSTAVITELKA JEDINEČNÉHO OSTROVNÍHO ZPŮSOBU NIČÍM NEDOPROVÁZENÉHO ZPĚVU.

Držitelka mnoha významných cen vedle zpěvu hraje také na dudy a píšťaly a pochází ze skotského souostroví Vnější Hebridy, kde se dodnes mluví starobylou skotskou gaelštinou, zbytku světa nesrozumitelným jazykem, ve Skotsku oficiálně uzákoněným až v roce 2005, kdy Julie debutovala gaelsky nazpívaným albem Mar a tha mo chridhe. Na otázky, proč si kariéru neusnadňuje zpěvem v angličtině, kdysi jasně odpověděla: „Nemyslím si, že bych to měla posluchačům zjednodušovat a přistoupit na to, že se bojí riskovat poslouchat podivně znějící jazyk, protože gaelština je nejen můj rodný jazyk, ale podstatná součást mé identity. Při jejím přiblížení se docela často odvolávám na jednoduchou gaelskou větu Co jako tha thu. Tedy, odkud jsi? V doslovném překladu to ale znamená „od koho jsi?". Což mě přijde krásné, protože v té jediné větě je obsažen hluboký pocit historické sounáležitosti.“
Nádherný hlas Julie dokáže pohladit, až ustrnete. Štěbetá také čtveráctvím a vleče za sebou snad všechnu svobodomyslnost hebridských větrů. Prošlapané a jednou vytyčené cesty se zdají být samozřejmé, po nich ovšem Julie nechodí: puirt-a-beul, jedinečný ostrovní způsob ničím nedoprovázeného zpěvu, představuje v podstatě mistrovskou, rytmicky náročnou instrumentální hudbu, kdy perkuse nahrazuje nonsensové spojení slov a Julie ji zvládá způsobem, až nevíte, co se děje; jako by hrála na psací stroj.
Na výtečných albech se okolo Julie vždy těsnala skotská a irská muzikantská smetánka. A samozřejmě manžel, multiinstrumentalista Éamonn Doorley. Bývalá členka kapely Dòchas se poslední léta zúčastnila po boku velkých hudebních osobností také mezinárodního projektu Transatlantic Sessions a poslední dobou naprosto oslnila s kolektivem Spell Songs, v nemž společně Karine Polwart, Jimem Molyneuxem, Krisem Dreverem, Rachel Newton, Beth Porter nebo Seckou Keitou, z nichž mnohé známe i z Folkovek, fascinujícím stylem zhudebnili dětské knížky The Lost Words a The Lost Spells britského spisovatele Roberta Macfarlana a ilustrátorky Jackie Morris, inspirující děti skrze slova a kouzelná zaříkávadla děti k poznávání a milování přírody.

Fotografie - autor Wild Soul Photography.