MIREK KEMEL S KAPELOU - foto Zuzka Bönisch

MIREK KEMEL & HOSTÉ

PÍSNIČKÁŘ MÍŘÍCÍ MEZI LEGENDY

MIREK A JEHO KAMARÁDI: MARIE PUTTNEROVÁ, VLADIMÍR JAVORSKÝ A ALIAKSANDR YASINSKI.

Nenabízí, jako osoba z jeho karikatury, vlastní názor na klíč, pouze písničky varující často předtím, abyste nad podobnou nabídkou byť jen přemýšleli. Pozorovatel života a dění, které dokáže tak břitce glosovat, za své osobně laděné písně ručí hloubkou svých textů, v nichž se nebojí velkých citů, strachu a smutku. „Má skvěle odpozorované drobné životní situace, které dokáže rozmáznout bezmála ve fresku existenciálního významu,“ napsal Ondřej Bezr v recenzi na Mirkovo poslední album Vlčí stopy, znovu přetékající lyrikou málem k ustrnutí: „Za naší stodolou v louži koupe se Bůh, ústy vydechl křehká křidélka much, blýsknou se ve slunci a pomalu padaj k zemi, do větru šeptám, s tebou lépe je mi.“
Nemělo by zapadnout, že se s albem dostal do vybrané společnosti, o jaké se jiným jen zdá. Věc se má totiž tak, že mu ho produkoval a s kapelou Blue Shadows pomohl natočit Petr Ostrouchov. S kapelou doprovázející výhradně legendy. Vladimír Mišík nebo Jan Spálený, chcete-li znát jména.
Přítomnost dávného kamaráda Vladimíra Javorského na koncertu už asi nikoho nepřekvapí, zpěvačky Marie Puttnerové asi také ne, navíc oba si na albu zazpívali, zato příchod Aliaksandra Yasinskiho má docela humorný podtext. Petr Ostrouchov akordeon, bez kterého se Mirek vedle kytary stále neobejde, lidově řečeno prý moc „nemusí“ a tak proč hrát pouze na jeden, když to jde i na dva. Skladatel a výtečný akordeonista Aliaksandr pochází z Běloruska, doma je dnes ale u nás a známe ho třeba z jeho kapely Shum Davar. Vloni vydal u prestižního britského labelu Riverboat velmi ceněné album Hlybini a řekl si s ním o docela hodně velkou mezinárodní pozornost.

Photo: Jiří Zerzáň, ZuzkaBönisch