VLADIMÍR MERTA

VLADIMÍR MERTA TRIO

PÍSŇOVÉ DRAHOKAMY V PODÁNÍ LEGENDÁRNÍHO BARDA

MUŽ MNOHA UMĚLECKÝCH MÚZ, KAM PATŘÍ POEZIE PŘEDEVŠÍM.

Písničkáři se v podstatě dělí na ty, co zpívají písničky a na ty, co zpívají poezii, jestli si rozumíme. A Vladimír rozhodně představuje synonymum pro ten druhý případ, přičemž neznat ho není chybou, ale už přímo troufalostí. Legendární bard navíc za svou poezii ručí a bez myšlenky na něho nemůže začít žádný příběh o domácí písničkářské scéně.
Připomíná příliv, který se mění v odliv nikoliv podle přírodních zákonů, vždy záleží na tom, jak intenzivně ho jedna z jeho nečetných uměleckých múz políbí a jak se s tím Vladimír vyrovná.
A čekat zrovna od něho očekávatelné, jako že přijde na pódium, odehraje sadu k publiku vstřícných písní, ohromí kytarovou technikou, občas prohodí naučený vtip a poděkuje se, není možné; nebo si to jen těžko dokážeme představit. Vždyť i jeho poslední kniha - Popelnicový román – podle nejednoho názoru ignoruje všechna pravidla, číst ji dá pořádně zabrat a pochopit ještě víc. A přesto si tu příležitost nikdo z těch, kteří Vladimíra obdivují, ujít nenechal, protože nikdy nevíte, kdy u něho narazíte na drahokam a přijít o chvíli, kdy zrovna naplno zazáří, nikdo nechce. Natož na koncertu. Písní drahokamů má v zásobě dost, a když už si myslíte, že většinu z nich znáte, vytasí se Vladimír s trojalbem Vykopávky z Korintu, a vaše drahokamová horečka pokračuje.