BASCO & JULLIE HJETLAND - photo by Ard Jongsma

BASCO & JULLIE HJETLAND (ŠVÉDSKO/DÁNSKO/SKOTSKO)

ZPĚVAČKA, CO UHRANULA PŘED LETY FOLKOVKY

JEDINEČNÁ DÁNSKÁ KAPELA, CO UŽ NA FOLKOVKÁCH MĚLA BÝT MNOHOKRÁT, ALE TENTOKRÁT TO KONEČNĚ VYŠLO.

Co o instrumentálním kvartetu a zpěvačce Jullii Hjetland víme? Že jsou tak dobří, jak se o nich tvrdí a že jejich mimořádná hudba náladami, rychlostí a lyričností odpovídá tomu, co hrají a o čem zpívají. A protože propadli starým, ale i novým skandinávským, anglickým a keltským příběhům, chvíli se s dojetím díváte do nebe, chvíli zaraženě do země, pod níž údajně leží peklo, ale ze všeho nejvíc po lidech okolo sebe; jestli také slyší to co vy a nemají strach, že po nich půjde mořská příšera, což by znamenalo pustit se s ní do boje, a to už končí každá sranda. Ne všechno překryl severský noir, když na to přijde, dozvíme se něco i o lásce a možná přijde i princ, ochotný nás zachránit. Jestli za to bude chtít sex, netušíme, každopádně budeme v bezpečí.
Basco svůj eklektický mix tradic a původních skladeb nazývají Pan-Atlantic Mighty Folk a co tím myslí, odečteme z minulosti, kdy se spojili s dechovou sekcí nebo dokonce s big bandem Dánského rozhlasu. Dokážou bez mrknutí oka přepnout ze snění do trysku, z melancholických písní přejít k tanečním polkám, anebo vyprávět příběhy, což je nyní práce zpěvačky Jullie Hjetland, narozené sice na dánském ostrově Funen v Dánsku, ale žijící také ve Švédsku, Norsku, Finsku a Grónsku, takže jich má v zásobě možná na dva životy a doma je tahle výtečná zpěvačka a skladatelka i v jazzu nebo elektronice a objevila se i po boku gambijského hráče na koru Dawda Jobarteho.
A jak je to s Basco? Ty představí houslista, mandolinista a zpěvák Hal Parfitt-Murray: „Narodil jsem se ve Skotsku a vyrostl v Austrálii a skotskou tradiční hudbu jsem se naučil od starých vousatých pánů na folkových festivalech. Hráč na cistru Ale Carr pochází ze švédských lesů a znáte ho ze skupiny Dreamers' Circus. Andreas Tophøj (housle, viola) a Anders Ringgaard Andersen (akordeon, trombon) vyšli z dánské taneční tradice, ale kromě toho počítejte s prog rockem, klasikou, minimalismem a Beatles – to vše zasadilo do naší mysli semínka a nikdy nevíte, do čeho vykvetou.
No, když tak posloucháme loňské album Ræk mig faklen, které Basco natočili s Julií, asi si to představit dokážeme.

Fotografie - autor Ard Jongsma