WOVEN SOUNDS

WOVEN SOUNDS (ÍRÁN, TURECKO)

HUDBA KE TKANÍ KOBERCŮ V ZÁMECKÉ JÍZDÁRNĚ

VYSTOUPENÍ SPOJUJÍCÍ HRÁČSKOU VIRTUOZITU S UMĚNÍM TKANÍ KOBERCŮ.

Znáte perské koberce? Dobře, takže víte, po jak složitých a pestrobarevných ornamentech šlapete. A zpívala si vaše babička při tkaní? Bodejť by ne, to k takové práci přece neodmyslitelně patřilo. Jenomže zatímco ona dávala přednost lidovým písničkám o lásce a nešťastných husopaskách, íránské ženy si prozpěvují: „Dva červené uzle vedle tří modrých ve druhé řadě. Jeden růžový na to samé místo. Do třetí řady vrátit hnědý.“ A nejčastější refrén zní: „Udělala jsem to.“
Pracovní písně k ulehčení dřiny se používají po celém světě odnepaměti. Historie symbiózy mezi zpěvem a tkaním pak sahá až do starověkého Řecka, kdy se říkalo, že tamní ženy nezpívají, ale tkají. Tradice ruční výroby nádherných koberců je v Íránu po staletí rovněž spojena s jedinečným stylem pracovních písní a recitací dotvářejících řemeslnou a uměleckou kulturu tkaní. Říká se jim Naqshe Khani, řekněme Zpívání vzorů. Nejde o pouhou kratochvíli během monotónní práce, ale doslova o přesný návod neboli hudební předlohu, jak navržené vzory utkat s minimálními chybami. Díky industrializaci, moderním technologiím a složitým vztahům Íránu se Západem však počty tkalců dramaticky klesají a ruční výrobě koberců hrozí postupný zánik. A tím i tradici Naqshe Khani.
Cílem výzkumného projektu Woven Sounds hudebníka a etnomuzikologa Mehdi Aminianiho je v íránských provinciích prozkoumat a zdokumentovat ohrožené nehmotné kulturní dědictví a následně ho se svým ansámblem volně interpretovat. A s uvedením do veřejného prostoru docílit toho, aby se o něm vědělo a neztratilo se v zapomění. Aminianiho experimentálním přístup potom na koncertu spojuje melodickou hudbu a hráčskou virtuozitu s uměním tkaní. Nenahraditelnou členkou ansámblu je totiž zpívající íránská tkadlena a zpěvačka Maryam Sadat Abtahi.
A součástí kvintetu Woven Sounds jsou dále úžasný hráč na housle kamanche Tohid Vahid, vyníkající turecká harfistka Şirin Pancaroğlu a perkusista Joss Turnbull.

Autor fotografie na stránce Účinkující: Georg Cizek