KAPELA MALISZÓW

KAPELA MALISZÓW (POLSKO)

STRHUJÍCÍ POLSKÉ RODINNÉ TRIO S DIVOKÝMI MAZURKAMI

VIRTUÓZNÍ ORIGINÁLNÍ SYROVÝ VÝKLAD KARPATSKÉ LIDOVÉ HUDBY.

„Nehrajeme tradiční hudbu, to my jsme tradice," tvrdí o sobě rodinné trio z polských Nízkých Beskyd.
„Divoké mazurky, polky a druh strašidelných balad, pro které by vraždil i Tom Waits,“ napsal britský publicista Tim Cumming v recenzi na debut Mazurki Niepojęte, pro něho osobně - a vzápětí se přidali i další – tehdy čerstvého zjevení roku 2015.
Trio oslnilo ručně, doslova na koleně dělaným a dřeni archaického muzikanství se dotýkajícím syrovým výkladem karpatské tradiční hudby a neuvěřitelným mládím dětí: houslistovi Kacperovi bylo teprve devatenáct let a violoncellistce a bubenici Zuzaně čtrnáct. Jejich technicky brilantní hraní se ale dodnes vymyká běžnému chápání. „Prýští z nich touha po nové kvalitě, na jedné straně nalezené v neotřelých harmoniích a progresivnější, někdy i radikální improvizaci, na straně druhé - v hlubokém ponoření do tradiční vesnické hudby," napsali o triu, oslňujícím na veletrhu Womex odborníky i návštěvníky slavného britského festivalu Womad.
Maliszovci žijí daleko od centra, v malé vesnici Męcina Mała, kde otec Jan Malisz staví nábytek a vyrábí hudební nástroje. Akordeon a housle zdědil po tátovi, vesnickém muzikantovi: proto své hudbě říkají "father’s notes”.
„Většina lidí, kteří hrají v Polsku tradiční hudbu, žije ve městě a lidé z vesnic zase dávají přednost popmusic. My jsme ale výjimka, žijeme na vesnici. Máme to v rodině, a i když nehrajeme jako naši dědové, tu hudbu milujeme,“ řekl otec Jan.
Zatímco autorské skladby z debutu ještě odpovídaly představám o tradiční hudbě, další, převážně instrumentální album Wiejski dżaz (Vesnický jazz) uzemnilo extrémně rychlou, tranzu (ve smyslu hudebním, nikoliv duchovním) se blížící verzí mazurků. Pouze dvě tradiční písně svědčí o pokračování zdravého pnutí v rodině: vedle dohody nad tím, co je a co není tradice, tátovi děti nejvíc oponují ambiciózní potřebou hrát hudbu, v níž by dokázaly svou dovednost.
Kapela Maliszów sice patří pro své strhující koncerty v Polsku mezi nejpopulárnější soubory a britský magazín Songlines jejich alba zařadil mezi padesátku nejlepších, která v uplynulých letech na světě vznikla, ale ke své i naší škodě s novými nahrávkami nijak zvlášť nespěchají. Rádi si ale počkáme a nepochybujme o tom, že se nám to určitě vyplatí.