VÄSEN - photo by Eva Karlsson

VÄSEN (ŠVÉDSKO)

ORIGINÁLNÍ A KOUZELNÉ ŠVÉDSKÉ DUO S VÉVODÍCÍ NYCKELHARPOU

SVĚTOVĚ PROSLULÁ SKUPINA, KTERÁ NIKDY NEPATŘILA VELKÝM DAVŮM, ALE LIDEM S DOBRÝM HUDEBNÍM VKUSEM.

Tři excelentní instrumentalisté sice v uplynulých dvaatřiceti letech hrávali hudbu, která zněla jako lidová hudba, tvářila se jako lidová hudba, ale s lidovou hudbou neměla nic společného. Natolik byla příliš složitá, originální a podivná. Bez inspirací tradicemi švédského regionu Uppland by ale nikdy nevznikla. Pro jistotu ji nazvali hudba Väsen. Švédským slovem s mnoha významy – duch, hluk, esence – to ale posluchačům moc neusnadnili, teprve když se ukázalo, že v němčině to znamená kouzelná stvoření, do sebe vše nádherně zapadlo. Hráč na nyckelharpu Olov Johansson, kytarista Roger Tallroth a Mikael Marin s violou sice byli fyzicky jen tři, to se nedalo přehlédnout, ale hráli způsobem, jako by jich bylo daleko víc.
Vydali bezmála dvacet vynikajících alb, koncertovali po celém světě, získali mnoho cen, jejich skladby převzali hvězdné americké kapely Punch Brothers a Snarky Puppy a když se spojili s dvojicí Mike Marshall & Darol Anger, new acoustic music začala přepisovat definice.
Nic ale netrvá věčně. Předloni se Roger Tallroth rozhodl skupinu opustit a protože zbylým dvěma přišlo nemyslitelné to nadobro zabalit, přejmenovali se na Väsen-Duo a pokračují dál. A samozřejmě stylem, že když zavřeme oči, zase se jich nedopočítáme.

Fotografie: Eva Karlsson