NORA BROWN - photo by Benton Brown

NORA BROWN (USA)

OLD-TIME MUSIC Z APALAČSKÝCH HOR V JEDINEČNÉM PODÁNÍ

DÍVKA MISTROVSKY ZVLÁDAJÍCÍ ZAPOMENUTÉ TECHNIKY HRY NA BANJO Z KENTUCKY A TENNESSEE.

Třináctileté holky většinou nehrají na banjo old-time music z Apalačských hor. Mají docela jiné starosti, než zpívat příběhy z amerického pravěku a stýkat se s lidmi starými z jejich pohledu úplně stejně. Navíc: proč by si měla tak mladá dívka notovat o tom, jak žena zavraždí nevěrného manžela, na to má přece ještě dost času. Také už jen chybí dodat cosi o dětském zázraku, ale nebojte, i takhle se o Noře leckdo rozepsal, přitom dál od pravdy už nemohl být. Nepatří mezi protěžované dětské atrakce, rodiče má normální a všichni její učitelé a mentoři pochopili, že před sebou nemají geniální hráčku, nýbrž holčinu propadlou archaické hudbě doprovázené banjem. Chce se o ní také něco hlouběji dozvědět a když se tak stane, a po povrchu při studijním pobytu v Kentucky rozhodně neklouzala, nejenom že ze skladeb pak „doluje emoce daleko přesahující její věk“, bělošská teenagerka z newyorského Brooklynu přitom stojí na správné straně historického výkladu. „Old-time music je super vybílená. Vsadím se, že když se náhodného člověka na ulici zeptáte, kdo vymyslel banjo nebo kdo na něj hraje, bude to podle něho běloch. Takže je pro mne důležité, aby lidé věděli o africké historii banja. Když totiž lidé přemýšlejí o old-time music a bluegrassu, tak jako o pravé americké hudbě, což není tak úplně pravda,“ uvedla Nora, pro kterou představuje velký vzor Rhiannon Giddens.
První album Cinnamon Tree vydala ve třinácti a druhé Sidetrack My Engine loni. To už Noře táhlo na šestnáct a od rodičů dostala k dispozici sklepy na zrání sýrů, které vyrábějí. Nejprve pro sérii koncertů Cave Music a potom k natáčení, které si v roli producentky nenechala ujít legendární zpěvačka a banjistka Alice Gerrard, uvedená v roce 2017 do Bluegrassové síně slávy.
Co byste ještě o Noře měli vědět? Že mistrovsky zvládá i zapomenuté techniky hry na banjo z Kentucky a Tennessee, zpívá jako „dívka se starou duší“ ale protože ještě chodí na střední uměleckou školu, není si prý pořád ještě jistá, jak to s její hudební kariérou do budoucna bude. Na to, co umí, hodně divné, nicméně tak nějak to ke všemu, co o Noře víme, patří.

Fotografie - autor Benton Brown