ANTONINA KRZYSZTOŃ

ANTONINA KRZYSZTOŃ (POLSKO)

PRVNÍ DÁMA POLSKÉ POETICKÉ PÍSNĚ

„PIOSENKI“ KARLA KRYLA V PODÁNÍ LEGENDÁRNÍ POLSKÉ PÍSNIČKÁŘKY.

Zpěv je pro skladatelku a kytaristku druhem modlitby a často zpívá o Bohu. Možná z vděku, že ji věnoval tak jímavý hlas a vnuknul poslání sjednocovat všechny lidi dobré vůle. Celý život se drží stranou showbyznysu a za svůj největší úspěch považuje přízeň vnímavých posluchačů. Na polskou písničkářskou scénu úspěšně vstoupila v 80. letech, v časech, kdy komunisté vyhlásili v zemi válečný stav. Namísto sahání po slávě, se uchýlila do undergroundu a kazety vydávala v samizdatu. Třeba ty s „piosenkami“ Karla Kryla, pro kterého získala srdce Poláků.
„Při vší úctě k čestným výjimkám, za které považuju hlavně Oskara Petra, Anetu Langerovou a Pavlu Milcovou, už dlouho nacházím nejvíc krylovského hudebního ducha za hranicemi, v polských verzích Karlovy dávné přítelkyně, Antoniny Krzysztońové,“ napsal Jiří Černý.
Ačkoliv stanné právo skončilo v roce 1983 a tajnou policií mnohokrát zatčená písničkářka zrovna na krakovském hudebním festivalu získala první cenu a začala vydávat úspěšná alba, zůstala věrná klubovému prostředí, daleko mimo dosah komerční scény a televizí. Vystupuje často v kostelech a naplno se soustředí na poetické písně a balady, které jsou podle ní v souladu s tím, co cítí a co považuje za důležité pro svůj i náš vnitřní osobní růst, vedoucí k přemýšlení a vzájemnému dialogu. Během covidu vystupovala na sociálních sítích v rámci cyklu W Mojej Małej Kuchni, ve kterém letos v březnu jako jedna z prvních zazpívala Modlitbu pro Ukrajinu: „Maryjo, Usłysz nas. Maryjo,Pociesz nas.“