RYAN YOUNG - photo by Roddy Martine

RYAN YOUNG (VELKÁ BRITÁNIE)

POEZIE BEZE SLOV

HOUSLISTA VĚŘÍCÍ TOMU, ŽE HRÁT SRDCEM JE VŠE, NA ČEM BY MĚLO ZÁLEŽET.

Na původu jedinečného stylu hry Ryana Younga se prý nedokážou shodnout ani zkušení houslisté a kde k takovému umění přišel, se ho zatím nikdo neodvážil zeptat, jako by se všichni báli odpovědi. Však to znáte: křižovatka, ďábel, úpisy duše a vůbec takové něco za něco; ke všemu bůhví od koho. Také se nabízí teorie, že když církev ve středověku pálila na hranicích housle coby ďáblův nástroj, třeba jedny přehlédla a ty se pak dostaly do rukou….ne, to už asi příliš spekulujeme. Každopádně, s jistotou víme jedno: jednatřicetiletý mladík nepopiratelně hraje skotskou tradiční hudbu. A získává za to významné ceny, debutové album mu ze Států neváhal přiletět produkovat Grammy oceněný Jesse Lewis, který natáčel s Bélou Fleckem nebo Silk Road Ensemble a přeslavný irský houslista Martin Hayes, který s ním tak rád hraje, na Ryanovi obdivuje, s jakou lehkostí vychází ze skotských kořenů a zároveň si vynalézavě vypůjčuje z irských houslových stylů.
„Nezáleží na tom, odkud melodie pocházejí, nakonec z toho vždycky vzejde skotská melodie," tvrdí Ryan a dodává: „Chci hrát způsobem, který dovolí hudbě, aby mnou procházela, kde jsem jen nástrojem hudby. A je to hudba, která je k poslouchání, a ne prezentace jakýchkoli technických schopností či technických nedostatků. Technika člověka je jeho technikou, a pokud existuje emocionální spojení s hudbou, nezáleží na tom, zda drží housle nekonvenčním způsobem. Hledám lyriku ve hře na housle a neustále se snažím hledat, jak by mohl znít hlas a zpěvák.”
Ryanovi je stejně dobře v pomalejších tempech a lyrických skladbách jako ve virtuózní pyrotechnice a přestože hraje občas sám, nejvíc proslul ve dvojici s jednou z nejlepších skotských kytaristek Jenn Butterworth. Na Folkovkách se však představí s dalším mimořádným kytaristou, a dokonce i flétnistou, Davidem Foleyem, jinak členem slavné skotské skupiny RURA, která vystoupila na Folkovkách pře třemi lety.

Fotografie - autor Roddy Martine.