RADŮZA

RADŮZA

PÍSNIČKÁŘKA NEJEN S HARMONIKOU

INTENZIVNÍ, VÝRAZNÁ, SKVĚLÁ DÁMA S HARMONIKOU, UKULELE, BANJEM ČI KYTAROU.

Už není jako dřív živelnou dámou s harmonikou, protože dnes hraje na banjo, ukulele a kytaru, mezi nejvýraznější a nejchválenější naše písničkářky ale Radka Vranková patří pořád.
Když začala střílet s lukem, natočila album trampských písniček. Předtím nazpívala koledy. Marathon – příběh běžce je o válečných konfliktech, album násobené navíc knihou. Uhlíř, princ a drak je zase hudební pohádkou. Během covidu se dala na brašnářství a s vlastnoruční výrobou měla takový úspěch, že musela raději zavřít krám, protože by nestíhala hudbu.
Poslední dobou s ní osud ale pořádně zamával, o čemž otevřeně vypráví na letošním dvojalbu Nebe je odemčené. „Vlastně jde o upřímný, místy až syrový deník uplynulých tří let mého života. Stárnu, a najednou vidím, že můj život už nemusí trvat kdovíjak dlouho. Tím pádem vůbec nepotřebuju dělat na někoho dojem, někoho se bát nebo sama sobě něco nalhávat,“ uvedla Radůza. Původně myslela jen na jednu desku, jenže, jak o sobě řekla, je chrlič a nemůže se zastavit, proto nakonec přibyla i další. Zpívá v několika jazycích, vlastní skladby doplnila přetextovanými tradicionály a duet Dobrý lidi nazpívala s Robertem Křesťanem. Vzdávají v něm hold všem lidem, kteří umějí podat pomocnou ruku a vzkazují, že „bez lásky je člověk jen smutnej, ale bez přátel by nepřežil".

Foto: Jana Pechlátová