KATEŘINA GARCÍA & LIAM Ó MAONLAÍ

LIAM Ó MAONLAÍ & KATEŘINA GARCÍA (IRSKO, ČR)

DVA KRÁSNÉ HLASY A JEŠTĚ KRÁSNĚJŠÍ PÍSNĚ

DVA SKVĚLÍ ZPĚVÁCI, NÁDHERNÉ MELODIE A DIALOG MEZI IRSKEM A GALÍCIÍ.

Světově proslulý irský zpěvák a multiinstrumentalista sice znovu koncertuje se svou kapelou Hothouse Flowers, čas na mimořádné projekty si ale vždy najde. A společná vystoupení s Kateřinou mezi ně patří určitě. Liam odmala plynule hovoří irskou gaelštinou a o tradiční hudbě, kterou tak úspěšně zapletl s rockem, vždycky tvrdil: „Nepatří mně. Já patřím jí. A své zemi.“ Procestoval kus světa, zahrál si s muzikanty nejrůznějších kultur, stál po boku Glena Hansarda a Markéty Irglové (a to kdysi i na Folkovkách), teprve s Kateřinou si ale troufl na intimně laděnou hudbu, vyvěrající z osobní tragédie. Během mořské pouti do Santiaga de Compostela se s ním a jeho přáteli pod náporem vln převrátila v roce 2017 loď, a zatímco oni se zachránili, básník, vášnivý mořeplavec a rybář Danny Sheehy zemřel. A protože k tomu došlo u břehů Galicie, na lodi tehdy přítomný zpěvák Breanndán Ó Beaglaoich následně do irštiny přeložil první ze sedmi dochovaných cantiga de amigo galicijského trubadúra ze 13. století Martina Codaxe. Jmenuje se Ondas do mar de Vigo a pod názvem Cantiga I: Tonnta Farraigí Vigo ji do hudebně-vizuálního projektu s Liamem a Kateřinou převedla filmařka a fotografka Jaro Waldeck; mimochodem absolventka pražské FAMU.
Světských písní galicijsko-portugalského žánru cantiga de amigo se v archívech našlo okolo pětiset. Na rozdíl od jiných písní tehdejší doby jsou psány převážně z pohledu mladých dívek nebo žen. V poetických verších sice převládala milostná tématika, opěvovaly se ale i krásy galicijské přírody a život spojený s mořem, přístavy a námořnictvím. A konkrétně Ondas do mar de Vigo představuje dialog dívky s mořskými vlnami, kterých se ptá, kdy zase spatří svého milovaného přítele. A tím byl pro Liama Danny Sheehy, kterého s obdivem nazval Divokou kulturní ikonou.
V rámci vystoupení vystoupí jako host také sestra Kateřiny Barbara García, jinak zpěvačka pražského pěveckého souboru Subito.

Autor fotografie (snímek z filmu): Jaro Waldeck