HANA A PETR ULRYCHOVI

JAVORY

OJEDINĚLÁ PŘÍLEŽITOST SLYŠET LEGENDÁRNÍ SKUPINU V AKUSTICKÉ PODOBĚ

ZKRÁTKA MORAVSKÁ LIDOVÁ HUDBA A JAVORY PATŘÍ NADÁLE DO JEDNÉ VĚTY.

Vše, co byste se o hudební kariéře sourozenců Hany a Petra Ulrychových chtěli dozvědět, a věřte, je toho ještě hodně, o čem nemáte možná zdání, se dočtete v knize Putovali hudci, kterou napsal jejich přítel Jiří Vondrák. Jinak, předpokládejme, se snad na Folkovkách nenajde nikdo, kdo by neznal alespoň některou z jejich skladeb, se kterými se navždy zapsali do dějin české hudby.
Patří mezi největší a nejznámější legendy, i tak musí neustále vysvětlovat, že nejsou manželé a na svých webových stránkách uvádět svou historii s podtitulem „pro mladší ročníky". To není od věci: na hudební scéně se pohybují od 60. let, kdy nejeden z jejich dnešních fanoušků ještě chodil po houbách.
Nechme stranou jejich popovou a rockovou kariéru, připomeňme si, že bez sourozenců Ulrychových a cimbálové kapely Javory by v bolševických dobách celé generace posluchačů o zneužitou moravskou lidovou hudbu neopřely ani kolo. To oni v nich svými nádhernými moravskými písničkami probudili zájem a naději. Hančin hlas a Petrovo citlivé, z duše a víry tažené skladatelství se stalo majákem uprostřed temna. Prostá krása spjatá s přírodou a slovesnou poezií moravských vesniček doprovázená cimbálem a houslemi představovala protipól okolní popmusic. Od pro celou naši hudební scénu nesmírně vlivných bigbítových začátků se Ulrychovi zlehka přenesli ke své osobité ohlasové moravské hudbě, do níž nechávali zlehka vklouznout i v sobě zasunuté rockerství. Alba Nikola Šuhaj loupežník, Meč a přeslice, Zpívání nebo koncertní pořad Putovali hudci, patří do národní hudební klenotnice. V posledních letech Petr Ulrych své písně obohacoval i o vlivy klezmeru, zhudebňoval verše básníků, a přesto si hudba Javorů zachovala svou kontinuitu se vším, co kdy udělal.
Zkrátka moravská lidová hudba a Javory patří nadále do jedné věty.