RACHELE ANDRIOLI

RACHELE ANDRIOLI (ITÁLIE)

INOVÁTORKA SALENTSKÝCH TRADIC

ZPĚVAČKA Z KONCE SVĚTA S POTŘEBOU POZNAT, CO SE SKRÝVÁ ZA NÍM.

Rytmicky strhující hudbu z italského kraje Salento dobře známe, i to, jak s námi dokáže tanečně zamávat. Její hlavní půvab odjakživa nesly hlavně vášnivé zpěvačky a přijde-li na ně řeč, vzpomene si každý na Rachele Andrioli. Patří do vlny inovátorek salentských tradic obratně propojených s hudbou odjinud do směsi, z níž se porůznu vynořují důkazy, že svět vlastně žádný konec nemá. Trochu paradoxní snaha od skladatelky a multiinstrumetalistky na jeho konci žijící.
Salentské město Santa Maria di Leuca vlastně úplný konec světa není, ale povídejte to někomu, kdo sem kdysi dorazil a před sebou měl jen nekonečné moře a v hlavě pocit, že dál jít nejde. Takže se tu odevzdaně zabydlel a později postavil baziliku De Finibus Terrae (Na konci země) zasvěcenou Panně Marii. A když se to tak vezme, nejde ani o jediný konec světa, v Bretani a Galicii je mají také, na tom ale nezáleží. Každopádně taková adresa zní daleko atraktivněji, než podpatek italské boty. To musíte uznat. Tak „průmyslové“ vyznění by navíc k písním Rachele vztaženým k přírodě a jedinečnosti lidských hlasů vůbec nesedělo. Ani k jejímu vokálnímu workshopu Coro a Coro určenému ženám z celého Salenta, překlopeném ve sbor, který ji občas doprovází.
„Navazování na starobylé tradice způsobem tady a teď, přirovnávám k milostnému vztahu, na kterém musíte neustále pracovat, jinak jeho plamen neudržíte,“ tvrdí Rachele. V řadách skupin Officina Zoè a Canzoniere Grecanico Salentino, či po boku akordeonisty Rocco Nigro, písničkáře Pierse Facciniho nebo albánského cellisty Redi Hasa jsme si ji možná tak dobře nevšimli, na sólovém albovém debutu Leuca to už možné není. Ačkoliv ji s natáčením pomohli přátelé, na koncertech na sebe za skladby bere zodpovědnost sama. S hlasem, rámovými bubny, flétnami a loopem.
A co za hranicemi salentského světa Rachele našla? Qawwali Nusrata Fateha Ali Khana, písně Enza Avitabileho nebo chilského písničkáře Victora Jary a romskou Ederlezi.