
HOUSLE NAD OSLAVOU (POLSKO, SLOVENSKO, SKOTSKO)
KACPER MALISZ, STANO PALÚCH A RYAN YOUNG
KAŽDÝ SÁM ZA SEBE, KAŽDÝ PO SVÉM, ALE SPOLEČNĚ SLADĚNÍ DO HARMONIE.
Kacper Malisz, Stano Palúch a Ryan Young. Každý sám za sebe, každý po svém, ale společně sladění do harmonie. Jak jinak, o tom přece tradiční rezidenční setkání výjimečných hudebníků na Folkových prázdninách je.
Tak jako v předešlých ročnících se budou spolu s dalšími přizvanými hudebníky několik dnů v Náměšti vzájemně poznávat, vyměňovat si zkušenosti, hrát a zkoušet, aby v pátek 28. července vyšli s doprovodnou kapelou na podium a představili nám výsledek sezení, na němž se fenomenální slovenský houslista potkal s geniálním polským houslistou a přidal se k nim skotský virtuózní houslista, pravděpodobně s darem od ďábla. Sice to zní jako začátek nějakého vtipu, ale pointu nečekejte. Stano Palúch, Kacper Malisz a Ryan Young k ní teprve mimo jiné za doprovodu cimbalisty Marcela Comendanta a bubeníka Petera Solárika. A že dojdou, o tom nepochybujte.Kacper Malisz (Polsko)
Houslový génius volně se potulující mezi tradicí a jazzem. Člen mezinárodně proslulého rodinného tria Kapela Maliszów z polských Nízkých Beskyd, sebevědomě o sobě prohlašující: „Nehrajeme tradiční hudbu, to my jsme tradice." A co si pod tím představit, dokazoval po boku otce Jana a sestry Zuzany především geniální houslista Kacper, jehož hráčské umění uzemňovalo extrémní rychlostí a technikou vymykající se běžnému chápání. I díky němu Maliszówci archaické vesnické muzikanství a svůj syrový výklad karpatské tradiční hudby přenesli do moderní doby bez ztráty kytičky. Na povrch však stále víc vycházely Kacperovy ambice přesahující do jazzu, klasiky a improvizace, dávající zřetelnější smysl v jeho vlastních kompozicích. Na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina sice studuje jazz, nadále však zůstává nedílnou součástí rodinné kapely a na tradiční hudbu nedá dopustit: „Přestože hledám svůj vlastní zvuk, zůstává pro mne nejcennější inspirací. Jedná se o velký důl plný vzácných diamantů, které je potřeba objevit.“
Stano Palúch (Slovensko)
Už dávno není tím zázračným objevem, jako když vstoupil na scénu a všichni se ptali, odkud se tam vzal. Pro bravurního houslistu a skladatele však stále platí, co řekl na začátku: „Baví mě jen hudba, hudba, hudba.“ S triem PaCoRa, jako autor hudby pro většinu představení SĽUK nebo v roli vyhledávaného aranžéra, producenta a spoluhráče, vždy spoléhá na svou potřebu nečinit rozdíly mezi jazzem, klasikou, swingem, bluegrassem a tradiční hudbou. Název jeho posledního projektu pak dosvědčuje, že cizí mu nejsou i další vlivy. Nemění se jako počasí, jen následuje hudbu jemu blízkou a inspirativní. A nikdy se u toho neobejde bez vynikajících muzikantů, které shodou okolností do Náměště vzal sebou.
Ryan Young (Skotsko)
Houslista věřící tomu, že hrát srdcem je vše, na čem by mělo záležet. Přesvědčili jsme se o tom během jeho loňského vystoupení na vlastní uši. I oči: pohled na do sebe uzavřeného houslistu prožívajícího svou hudbu celým tělem jakoby v tranzu, patří mezi nezapomenutelné vzpomínky. Dvaatřicetiletý Ryan Young svým naprosto jedinečným způsobem nepopiratelně hraje skotskou tradiční hudbu a získává za to významné ceny, zároveň na něm ale obdivujeme, s jakou lehkostí si vynalézavě vypůjčuje podněty z irských houslových stylů. „Nezáleží na tom, odkud melodie pocházejí, nakonec z toho vždycky vzejde skotská melodie," tvrdí Ryan. Je mu stejně dobře v pomalejších tempech a lyrických skladbách jako ve virtuózní pyrotechnice a přestože hraje občas sám, nejvíc proslul po boku dalších spoluhráčů. Takže ideální parťák.