JUSTIN ADAMS & MAURO DURANTE

JUSTIN ADAMS & MAURO DURANTE (VELKÁ BRITÁNIE/ITÁLIE)

DVORNÍ KYTARISTA ROBERTA PLANTA S VÝBUŠNÝM HOUSLISTOU ZE SALENTA

CO TIHLE DVA HUDEBNÍ OBŘI ZAHRAJÍ, ASI TUŠÍ, ALE JAK TO ZAHRAJÍ, TAK TO JE PODLE VŠEHO VE HVĚZDÁCH.

Hrát podle daných not jim totiž nikdy moc nešlo, což je pro nás jenom dobře, protože kdo by nestál o překvapení a momenty, kdy sledujeme, jak se z improvizace rodí zázrak; byť existující jen pro tu krátkou chvíli. Jenomže mnozí dobře vědí, že i takový, vpravdě nezapomenutelný, si v sobě lze uchovat po zbytek života.
Zatímco dvorní kytarista Roberta Planta, vyhledávaný producent a v podstatě renesanční umělec nebývalého rozhledu, celoživotně propadl gravitační mase syrového blues ze soutoku Nigeru a Mississippi, houslista, zpěvák a hráč na rámové bubny Mauro po otci zdědil skupinu Canzoniere Grecanico Salentino, hrající, jak dobře víme i z Folkovek, výbušnou a extatickou pizzicu z italského Salenta.

A když se na popud slavného skladatele Ludovica Einaudiho poprvé potkali, dali si tím prý navzájem nejkrásnější dárek. Po letech je pak napadlo, co se takhle vyvléci z doprovodu svých kapel, zkusit komunikovat jen mezi sebou a využít k tomu naprosto odlišná hudební zázemí nakonec ale na půdorysu blues a pizzici stejně propojená tím, co oba milují nejvíc: tranzovní rytmy a jejich očistnou léčivou sílu. Však o tom zajímavě vyprávějí ve videoklipu zveřejněném loni, před jejich velmi očekávaným vystoupením na veletrhu Womex.
Když Justina s gambijským griotem Juldehem Camarou slyšel Robert Plant poprvé hrát, sebejistě prohlásil: „Hoďte zbytek fúzí do šrotu, tohle je ta správná cesta.“ Co by řekl na duo Justin & Mauro nevíme, ale domýšlet se můžeme.