RUMBARISTAS

RUMBARISTAS (ŠPANĚLSKO/BELGIE)

HUDEBNÍ MESTIZO S VÝKONEM NA MAXIMÁLNÍ DORAZ

SMĚS KATALÁNSKÉ RUMBY, SKA, TARANTELLY, CUMBIE A BALKÁNU.

Hudební mestizo, které možná už bylo všechno zahráno, ale ne všichni ho ještě slyšeli.
Určitě znáte ty vtipy, co začínají, to se takhle jednou sešli….. přeneseno na hudbu, ne vždycky ale končí veselou pointou, protože u některých mezinárodních part ani po dlouhé době nedokážeme pochopit, proč vlastně vznikly; a co je vede k tomu, aby posluchačům nabízely průhledný hudební pelmel. Na „docela nesmyslnou směs katalánské rumby, ska, tarantelly, cumbie a Balkánu“ lákají přesně takovými slovy také Rumbaristas, takže máme být v pozoru? Ne tak docela: za tou nesmyslností se skrývá radost čtveřice muzikantů a zpěváků, že se z ní nakonec vyklubalo mestizo k pohledání. Takové, jaké se svého času hrávalo v barcelonské Zoně Bastarda, když ji za chlapy vládl Manu Chao a ze ženské Amparo Sanchéz, v jejíž skupině Amparanoia držel kytaru Willy Fuego, aby od ní přešel k ještě větším divočákům – La Kinky Beat.
Belgickou dechovku Orchestre International du Vetex jsme na Folkovkách zažili, tam není co dodávat. BBC Awards for World Music oceněné krajany Think of One sice ne, za to si představte kapelu, schopnou poprat se s marockou gnawa nebo rytmy z Brazílie. Od nich k Fuegovi přišli bubeník Roel Poriau, trumpetista a akordeonista Thomas Morzewski a basista Tomas De Smet. S označením superskupina u Rumbaristas mimo terč tedy nemíříme.
Můžete si je objednat, aby vám zahráli na svatbě, narozeninovém večírku, v baru nebo jen tak před barákem, k naštvání sousedů, a když na to přijde, třeba i na pohřbu, ale bez záruky, že všichni hosté dostojí povinnému smutku. Jinak se na Rumbaristas můžete spolehnout: podají výkon na maximální doraz. A tančit je vyloženě doporučeno.