VIVIEN ZELLER & URSULA SUCHANEK - photo by Torsten Stapel

ORCHESTR FOLKOVÝCH PRÁZDNIN (DE/CZ)

POPRVÉ ZAHRAJE VELKÝ FESTIVALOVÝ ORCHESTR

SPLNĚNÝ SEN.

Orchestr Folkových prázdnin je hudební seskupení, které (letos poprvé) vzniká v průběhu festivalu. Přizvaní, oslovení, přihlášení i kolemjdoucí muzikanti, profesionálové i amatéři, virtuózní hráči, začínající nadšenci i talentované děti vytvoří hudební těleso, které bude 6 dní secvičovat, učit se, inspirovat se, aby v poslední den festivalu zahráli KONCERT.
Festivalový orchestr je připravován pod skvostným mezinárodním vedením Vivien Zeller (DE), Ursuly Suchanek (DE) a Martina Krajíčka (CZ), kteří se v minulosti na mnoha podobných projektech podíleli na nejrůznějších evropských worldmusic festivalech.
Repertoár orchestru je tvořen kompozicemi vycházejícími z lidové hudby a autorských skladeb lektorů s prostorem pro sóla nebo improvizace členů orchestru.
Pevně věříme, že po týdenním zkoušení hudebníci podají svým vystoupením zprávu o tom, jak se mohou hudební kořeny vzdálených regionů proplétat a doplňovat. O překračování žánrů a jistě i sebe sama v mezižánrové a mezigenerační hudbě nebude nouze; vždyť nástrojové obsazení není dopředu známé.
Fidlerky Vivien a Ursula nám o dlouho chystaném projektu napsaly:
Hudba je život. Hudba je společenství. Hudba je oslava. Když lidé hrají a zpívají společně, vytvářejí něco jedinečného, ​​něco, co vnímají jak mezi sebou, tak je to znát navenek. Tolik let Folkové prázdniny vytvářejí prostor, ve kterém se to děje, každý den po celý týden, kde se můžete koupat v hudbě a být spolu a oslavovat. S „Folk Holidays Orchestra“ nyní chceme oslavit 35. výročí festivalu a všechny nezapomenutelné skvělé okamžiky, které jsme zde zažily. Mezi věrnými návštěvníky Folkových prázdnin je nespočetně mnoho nadaných hudebníků - a nyní mají šanci sejít se a zahrát si s některými z velkých osobností, které roky sledovali na jevišti. Tato myšlenka na vytvoření festivalového orchestru, který září duchem souznění a tvorby hudby v daném okamžiku - byla snem Jitky Šuranské, která vždy tak nepostradatelně obohacovala Folkové prázdniny svým jasem a nekonečnou krásnou muzikálností. Tento sen se nyní stává skutečností a Folk Holiday Orchestra bude žít hudbou, společenstvím a oslavami.

Fotografie (Vivien Zeller & Ursula Suchanek) : Torsten Stapel