INTERFERENCE - photo by Kamila Berndorffová

INTERFERENCE (IRSKO)

PŘÁTELÉ FERGUSE O´FARRELLA VELKOLEPĚ ZAKONČÍ FESTIVAL

LEGENDÁRNÍ IRSKÁ KAPELA SPŘÍZNĚNÁ S FOLKOVKAMI NAPOŘÁD.

Téměř mýtická a rozhodně legendární kapela, která to nikdy nevzdala, ačkoliv ji osud z neznámého důvodu nespravedlivě odepřel nárok na zaslouženou slávu. The Interference patřili v 90. letech k těm, které předběhly dobu a její duše, zpěvák a skladatel Fergus O'Farrell, je dodnes považován za jednoho z nejpozoruhodnějších talentů, jaký se v Irsku narodil. Nebylo mu ani padesát, když v únoru 2016 navždy odešel a do vzduchu zavěsil osobní úvahu ze své slavné písně Gold: „Hell I'm gonna be me. I'm gonna be free."
Těžká nemoc mu celoživotně těžce podrážela nohy, a přestože věděl, že příští den může zemřít, smrti se smál. Věřil své hudbě a kamarádům, kteří by za něho i dýchali, což potvrzuje i nesmírně emotivní scéna z filmu Breaking Out, kdy za něho při natáčení alba The Sweet Spot skrze gumovou hadičku doslova dýchá Glen Hansard. S každým vdechem O'Farrellovi sedícím na vozíčku pomáhá nabrat sílu k dozpívání skladby, a jestli tohle není výraz neskonalého přátelství, tak pak už nic. Scéna do značné míry symbolizuje myšlení hudebníků, přátel a vůbec všech, kteří nikdy nepřestali věřit v odhodlání a umění Fergusa O'Farrella, stejně jako on nikdy nepochyboval o tom, že The Interference i po jeho odchodu nezaniknou. A samozřejmě nezanikli, protože jak členové skupiny uvádějí, tenhle příběh ještě neskončil a možná víc jak předtím vyprodávají koncerty, jako by si mnozí lidé, a překvapivě i ti mladí, zpětně uvědomili, o co s The Interference v minulosti přicházeli. Na turné k vydání filmu Breaking Out se vydávají v opravdu silné sestavě: James O'Leary (kytara), Camilla Griehsel (zpěv), Paul Tiernan (zpěv, kytara), Maurice Seezer (zpěv, klávesy), John Fitzgerald (baskytara, zpěv), Cal McCarthy (bicí), Anthony Noonan (zpěv, bicí, kytara), Bertrand Galen (violoncello] a Marja Gaynor (housle).
Kdybych náhodou zemřel, uspořádejte pořádně odvázanou party a pokud možno v ní pokračujte na každém koncertu, přál si O'Farrell. Takže i letos nás na Folkovkách čeká party: s Fergusovými a jinými písničkami. Party na festivalu, na který tak rád a často vzpomínal a považoval za jeden z největších zážitků svého hudebního života. Ostatně i o tom se ve filmu zmiňuje.

Fotografie - autor Kamila Berndorffová.