HELSINKI-COTONOU ENSEMBLE by Maarit Kytöharju

HELSINKI-COTONOU ENSEMBLE (FINSKO/BENIN)

PROSLUNĚNÝ AFRO-FUNKOVÝ VEČÍREK S VOODOO

Z HELSINEK DO BENINU A ZPÁTKY. A PAK ZNOVU, ZA TO JEŠTĚ TANEČNĚJI A ZÁBAVNĚJI.

Existují kapely, které jako by nevěděly, čím chtějí být, a pak ty, které chtějí být úplně vším. Vyberte si co je horší, špatně je to tak i tak a historie nejrůznějších afro-evropských fúzí takových případů nabízí nespočet. Osmičlenná formace mezi ně rozhodně nepatří: její energické hudební prohlášení překypuje stejně tak úctou k beninskému voodoo jako láskou k jazzu, funky, afrobeatu a soulu s patinou 70. let.
Helsinki-Cotonou Ensemble vedou finský kytarista Janne Halonen a beninský zpěvák a perkusionista Noël Saïzonou a jejich nepravděpodobné setkání v roce 2009 zprvu nenapovídalo tomu, že spolu vydrží dodnes, rozšíří sestavu, natočí skvělá alba a projedou spolu málem půlku světa. A vida, povedlo se. Stačilo málo: navzájem se tolerovat, neklouzat po povrchu a mít z té hudby dobrý pocit. A když se k Noëlovi a Finům přidal tanzánský zpěvák a trombonista Kasheshi Makena, dospěla kapela k momentu, kdy s ní o povelu k tanci nikdo nediskutoval. Noël zkrátka zabubnoval a afro-funkový večírek mohl začít.
Do posledního alba Helsinki-Cotonou Ensemble zanesla kapela v roce 2021 poselství o pohodě, protože nikdo neví, co přinese zítřek a pozměnila také negativní optiku, s jakou leckdo dnešní Afriku vnímá. „Chtěli jsme se vyhnout zprávám o hladu, nemocích a válkách a naopak připomenout, že na kontinentu žije víc než miliarda lidí prožívající spoustu radosti,“ řekl Janne Halonen.

Autor fotografie: Eetu Linnankivi a Maarit Kytöharju