ARSEN PETROSYAN QUARTET - photo by Dimitri Dubinin

ARSEN PETROSYAN QUARTET (ARMÉNIE)

ARMÉNSKÝ DUDUK – HUDBA MIMO KATEGORIE

MISTROVSKÝ HRÁČ NA STARODÁVNÝ DECHOVÝ NÁSTROJ DUDUK, JEHOŽ ZVUK PRÝ EVOKUJE SYMFONII LIDSKÉ DUŠE.

KONCERT SE KONÁ V PONDĚLÍ 26.7. V CCA 23 HOD. VE STARÉ TKALCOVNĚ.

„Nemít duduk, nebyli by Arméni ničím,“ tvrdil vždy legendární hráč Djivan Gasparyan, zodpovědný za proměnu hoboji příbuzné lidové flétny z meruňkového dřeva v jeden z nejpozoruhodnějších světových nástrojů, z toho důvodu zařazený na seznam kulturního dědictví UNESCO.  V naříkavém, teskně melancholickém a k lidskému hlasu přirovnávanému zvuku duduku se prý navíc odráží arménský osud.
Arménská legenda vypravuje, že když Bůh přiděloval lidem místa k žití, obrátil se na Armény se slovy: „Promiňte, na vás zbyla už jen tahle hromada kamení“. Údělem podkarpatské země, která v roce 301 jako první na světě přijala křesťanství, se však stal exil a genocida spáchaná Tureckem během první světové války, které systematicky vyvraždilo přes jeden a půl milionu Arménů a zabralo rozsáhlé území, včetně národního symbolu Araratu – místa přistání Noemovy bájné archy. A je víc než symbolické, že první mezinárodní album I Will Not Be Sad in This World vydal Gasparyan po roce 1988, kdy zemi postihlo ničivé zemětřesení. Duduk se postupně objevil na nahrávkách Petera Gabriela, Kronos Quartetu, Ludovico Einaudiho nebo Briana Ena a nezapomenutelně zní ve filmech Gladiátor nebo Poslední pokušení Krista.
Arsen Petrosyan nové album Hokin Janapar (My Souls Journey) dokončil loni, kdy se znovu rozpoutal krvavý arménsko-ázerbájdžánský konflikt. A protože se říká, že nejkrásnější zvuk vydá duduk tehdy, když do něho vložíte svou duši, posloucháme hudbu mimo běžné kategorie. Petrosyan čerpá z děl významných arménských skladatelů i vesnických tradic, ale také ze sousedních zemí, takže ho doprovází hráčka na citeru quanun Astghik Snetsunts, perkusista Avetis Keoseyan a virtuóz na cimbal santur Vladimir Papikyan.
Přes své mládí – je ročník 1994 – si Petrosyan už dávno získal pozornost po celém světě. Vystudoval konzervatoř, kde měl za učitele slavného mistra Gevorga Dabaghyana, stal se sólistou státního ansámblu arménské tradiční hudby, vedle svých souborů proslul také v mezinárodním AGA Triu a je považován za nejvýraznějšího  hráče své generace.

Fotografie: seznam účinkujících - Lyuda Avagyan, na této stránce - Dimitri Dubinin