MEHDI AMINIAN JAZI - by Andreea Tanase

MEHDI AMINIAN JAZI (ÍRÁN)

VIRTUOS NA STAROBYLOU RÁKOSOVOU FLÉTNU NEY

MEHDIHO HRA NA NEY: TISÍCE LET STARÁ HUDBA SE VE SVÉM VÝVOJI NIKDY NEZASTAVILA A NENÍ POTŘEBA LPĚT NA JEJÍM TRADIČNÍM PODÁNÍ.

Íránský hráč na flétnu ney a další nástroje, žijící ve Vídni a předtím v Holandsku, Malajsii a Bosně. V současnosti pracuje v rakouské akademii věd v komisi věnující se mizení kultur a provádí doktorský výzkum zaměřený na pracovní písně a poezii spojené s íránskou tradicí tkaní koberců. Z toho, že vystudoval IT universitu nelze nic vyvozovat, protože pokračoval s etnomuzikologií a v roce 2013 založil mezinárodní projekt Roots Revival - platformu poskytující mladým hudebníkům s autentickým zázemím z mnoha světových hudebních kultur příležitost navázat mezi sebou dialog. Sám ho navázal s libanonskou súfistickou zpěvačkou Abeer Nehme, holandskou hráčkou na indickou flétnu bansuri Julií Ohrmann, syrským hráčem na loutnu oud Mohamadem Zatarim nebo rumunskou zpěvačkou Marií Casandra Hausi, proslulou interpretkou lidových písní doina, jakéhosi rumunského blues s kořeny v Persii.
"Kořeny, to jsme my. Není to tak, že jsme prvními lidmi na Zemi. Jsme sbírka milionů let zvyků, které se postupně vyvíjely. Jsme ve fázi představující to, co bylo za námi“, vysvětlil Mehdi, narozený šest let po íránské revoluci, tudíž dobře pamatující tvrdé restrikce  ohledně hudby a pocity bezmoci teenagera, kterému bylo znemožněno poslouchat hudbu o jakou měl zájem. Proto později Írán opustil.
S Roots Revival razí osobní přesvědčení, že i tisíce let stará hudba se ve svém vývoji nikdy nezastavila a není potřeba lpět na jejím tradičním podání, protože je úzce spojena s přítomností.
Rumunům udělal Mehdi s Roots Revival asi největší radost projektem Colours of Maria: poctě legendární židovské zpěvačce Marii Tanase, která s ojedinělou perspektivou nahlížela na tango a lidovou hudbu, do níž vkládala své charisma, až na ni v Rumunsku tehdejších let nikdo neměl. Proto se jí přezdívalo Edit Piaf z Bukurešti.
Jak vidno, Mehdi Aminian není jen výjimečným hráčem na ney a možná vám dává smysl, proč ho Marián Friedl přizval do projektu Flétny nad Oslavou.

Fotografie: Andreea Tanase