INTERFERENCE & FERGUS O´FARRELL - photo by Kamila Berndorffová

BREAKING OUT film (IRSKO)

ČESKÁ PREMIÉRA MIMOŘÁDNÉHO IRSKÉHO FILMU

MNOHA CENAMI OVĚNČENÝ PODMANIVÝ FILM O FERGUSI O´FARRELOVI.

Mnoha cenami ověnčený podmanivý film o irském zpěvákovi, skladateli a hudebníkovi Fergusu O'Farrelovi, jeho kapele Interference a statečnosti, s jakou celý život bojoval s nepřízní osudu v podobě těžké nemoci, která ho upoutala na invalidní vozík.
„Fergusův život se blíží moderní pohádce, skoro nádhernému milostnému příběhu," poznamenal režisér Michael McCormack, který na Folkových prázdninách film osobně uvede. Natáčel ho deset let. Začíná zpěvákovým dětstvím, kdy mu byla diagnostikována svalová dystrofie, pokračuje jeho hudební kariérou a zachycuje nejdůležitější momenty v historii skupiny Interference: newyorský koncert v Radio City Music Hall a cestu do České republiky, vrcholící vystoupením na Folkovkách. McCormack se nebojí být vtipný, smutný a dojemný zároveň a snaží se zpochybnit názor, že těžká nemoc může být vnitřně silnému a odhodlanému umělci na překážku.
Kvůli progresivní dystrofii Fergus O'Farrel předpokládal, že zemře ve dvaceti, pak ve třiceti...a nakonec si vážil každého roku života. „Můj skutečný umělec a hrdina. A já ho tak miluji,” vyznal se kdysi Glen Hansard.
Film také zachycuje Fergusův vztah k milované čínské manželce Meng Li, o které uvažoval jako o řízené jaderné explozi. Lásku k ní zpočátku bral za vzkaz od Boha: když ses musel vzdát hudby, přijmi ode mne Li. Vydrželi spolu dvaadvacet let a jejich lásce podlehl i Bůh: většinu času se Fergus mohl věnovat hudbě. Po zjištění, že už neudrží kytaru, přešel ke klavíru, a když ani to nešlo, jen zpíval a smutek léčil malováním. „Ale abych byl úplně upřímný, kdybych měl na výběr mezi tím, že budu moci znovu chodit a ztratím svou muzikálnost nebo uměleckou povahu, pokračoval bych v umění. Opravdu,” řekl nikdy se nelitující, hudbě propadlý Fergus - věčně usměvavý, optimismem naplněný chlapík, dokonale využívající „talentu na život".
Při světové premiéře na Galway Film Fleadh v červenci 2019 sklidil Breaking Out dlouhé ovace ve stoje a film nakonec získal cenu za nejlepší irský dokument. K tomu se loni, kdy mohl být po covidu naplno promítán, dočkal na IFTA ceny George Morrisona.
„Tenhle film ve vás zůstane ještě mnoho týdnů, měsíců a možná i let. Mohl by dokonce změnit i váš život, pokud se necháte inspirovat člověkem, který si vážil vzácnosti každého nádechu,“ píše se v jedné z mnoha nadšených recenzí. A my to chápeme, vždyť jsme Ferguse poznali osobně a hned napoprvé poznali, že tenhle chlapík se bude s osudem rvát až do samého konce. Do posledního dechu.
Česká premiéra filmu Breaking Out proběhne v pátek 29.7.2022 ve 23:00 ve Staré tkalcovně v Náměšti nad Oslavou za přítomnosti členů kapely Interference a režiséra filmu Michaela McCormacka. A díky podpoře Irish Film Institute, Culture Ireland, Arts Council Ireland a samotného Michaela McCormacka s českými titulky.

  

Fotografie na této straně - autor Kamila Berndorffová.