HMLISTO & PETR LINHART by M. Lindaurová

HMLISTO & PETR LINHART

NA ČESKOSLOVENSKOU NOTU

POSTFOLKOVÉ RODINNÉ DUO ZE SAMOTY POD VTÁČNIKOM A ČESKÝ PÍSNIČKÁŘ ZE SUDET.

Zpěvačka, houslistka a skladatelka Veronika Kicková a její syn kytarista a aranžér Ján k sobě s Petrem Linhartem nemuseli cestu složitě hledat. Pomyslně se setkali se na česko-slovenské hranici uprostřed Moravy a kompasem se jim stal vztah ke krajinám, kde žijí a apel na svobodu, středobod našeho žití i soužití s přírodou. Svéráz sólové Linhartovy tvorby určují Sudety: území, která historie v minulosti posvětila magií, ale také jim dala pořádně zabrat. Silné téma, v domácím písničkářství zcela ojedinělé, se u něho proměnilo v osobní žánr - landscape folk, srozumitelněji sudetská country.
Kickovi do svých skladeb vložili jemné vlivy autentické lidové tradice a k houslím a pastýřským píšťalám přidali rockovou elektrickou kytaru s mandolou. Proto často mluví o postfolku.
„Dialog dvou pohledů, dvou výpovědí obsažených ve většině písní je tím, co dělá tuhle desku jedinečnou,“ řekl Petr Linhart po té, co za vynikající album Československá letos obdrželi cenu Radio_Head Awards slovenského Rádia_FM v kategorii folk.

Autorka fotografií: M. Lindaurová