SUSANA BACA BY RICARDO PEREIRA

SUSANA BACA (PERU)

SVĚTOZNÁMÁ ZPĚVAČKA S POVĚSTÍ NĚŽNÉ PŘÍRODNÍ SÍLY

TROJNÁSOBNÁ DRŽITELKA LATIN GRAMMY ZAHÁJÍ FOLKOVÉ PRÁZDNINY 2022.

Osmasedmdesátiletá Susana Baca de la Colina netančí bosky pouze na koncertech, tančí i uvnitř svých písní, popisovaných slovy obvykle vyhrazeným duchovním zážitkům. Snoubí se v nich hudba černošského Peru s nejrůznějšími latinsko-americkými styly a výsostnou poezií, planoucí lyrikou i spravedlivým hněvem.
„Není většího zoufalství než v sobě nosit nevyřčený příběh,“ citovala na samém začátku své kariéry Susana Baca slova americké spisovatelky a černošské aktivistky Mayy Angelouové a v následujících padesáti letech se jí podařilo to, co snad nikomu před ní: zviditelnila neviditelné. Tedy afro-peruánskou hudbu a kulturu. Přestože se Peru v roce 2009 stalo první latinskoamerickou zemí, která se obyvatelům afrického původu veřejně omluvila za historická příkoří spojená s otrokářskou érou a vláda se oficiálně snaží menšinovou černošskou komunitu podporovat, na její diskriminaci a marginalizaci ve společnosti se nic nemění. Černoši se potýkají s otevřeným rasismem a předsudky.
„V mém věku už nemám potřebu lidi pouze pobavit nebo okouzlit,“ uvedla Susana Baca před vydáním loňského alba příznačně nazvaného Naléhavá pravda (Palabras Urgentes). Koncipovala ho jako druh protestu a zároveň i naléhavého způsobu, jak rozpoutat debatu, aby se společnost konečně probudila a hlavně mladí Afroperuánci v sobě naplno objevili hrdost na svůj africký původ. „Těchto deset písní se zdá být většinou předzvěstí těžkých časů, které nyní prožíváme. Splétají hudbu z mých nejhlubších kořenů naléhavými slovy, nadějí a odsouzením, aby hledali zralou a drahocennou pravdu,“ vysvětlila Susana Baca o co jí jde a slavné britské vydavatelství Real World, pod vedením Petera Gabriela navždy spojené s propagací umělecké otevřenosti pro hudbu z celé planety, přidalo zásadní poznámku: v boji proti nespravedlnosti používá Susana Baca svou nejmocnější zbraň: znalosti.
Universitně vzdělaná profesorka a etnomuzikoložka patřila v 60. letech minulého století ke generaci černošských umělců oživující afroperuánské kořeny, kterými kulturní mainstream opovrhoval. Mentorkou a přítelkyní se jí stala legendární zpěvačka Chabuca Grande, která Susanu uvedla do hudby a podporovala její první nahrávky. S manželem, kolumbijským sociologem Ricardem Pereirou, podnikli v 90. letech několik výzkumných cest po peruánském venkově a nakonec založili Institut černošské kontinuity, dodnes aktivní centrum zaměřené na černošské kulturní tradice. Boj proti jejich společenské ignoranci a rasismu přinutil Susanu Baca vstoupit dokonce do politiky. Na postu ministryně kultury se v roce 2011 stala první černošskou členkou vlády, aby z ní po několika měsících utekla s poznáním, že tenhle druh boje pro ni není, zato s hudbou si byla naprosto jistá. A měla recht: i díky jejím písním se Peru probudilo a od roku 2006 země 4. června na počest černošského básníka a hudebníka Nicomedase Santa Cruze slaví Národní den afro-peruánské kultury.
Dnes už trojnásobnou držitelku Latin Grammy mezinárodnímu publiku představil v roce 1995 David Byrne z již neexistující newyorské skupiny Talking Heads, na jehož labelu Susane Baca vydávala svá velmi úspěšná alba. Palabras Urgentes je osmnáctým v pořadí a vzdává na něm hold lidem, kteří ji inspirovali a hlavně ženám, historických vůdkyním boje za nezávislost. Produkoval ho Michael League, kytarista Grammy oceněné americké fusion kapely Snarky Puppy a vtiskl mu nadžánrový moderní zvuk, aniž by slevil z přirozené krásy akustických nástrojů. Susanu Baca obdivuje už dlouho, ostatně hlasem přispěla i na album skupiny Family Dinner: Volume Two z roku 2015 a League několikrát zmínil, že o mocné síle hudby se toho nejvíc dozvěděl právě od peruánské zpěvačky. „Nemyslím si, že to, co je na Susaně působivé, je její rozsah nebo všestrannost, ale pravda, kterou vyjadřuje v jediné notě. Byl bych rád, kdybych ji slyšel zpívat stejnou píseň každý den po zbytek mého života,” řekl League a my se o tom přesvědčíme na Folkových prázdninách, kde se zpěvačka s pověstí něžné přírodní síly, představí za doprovodu početné skupiny.

Autoři fotografií: Ricardo Pereira - profilová stránka, Javier Falcon - seznam kapel