BÁRA ZMEKOVÁ

BÁRA ZMEKOVÁ

„POCHROUMANÝ“ ŠANSON NA POMEZÍ FOLKU, KLASIKY, JAZZU A ELEKTRONIKY

V ZAHRANIČÍ ÚSPĚŠNÁ ORIGINÁLNÍ PÍSNIČKÁŘKA S KAPELOU.

Zpívá a skládá písničky, o kterých, než cokoliv psát, je snad lepší oslavit poezií, přestože jde o dost troufalý pokus. Zkuste třeba překonat verše „když byla svatojánská noc, ryby plakaly v koutě… ubohý Měsíc raději bezradně na věž nabodnul se.“ To nejspíš skončíte jako ten Měsíc. Svůj pochroumaný šanson, jak písničkám na pomezí folku, klasiky, jazzu a elektroniky říká, zpívá česky a na svém rozhodnutí, bez ohledu na své zahraniční ambice, nehodlá nic měnit. Aby také ano, když má z veletrhu Womex nebo showcase Czech Music Crossroads, kde dokonce v těžké konkurenci získala hlavní cenu, potvrzené, že k tomu, jak své písničky křehkým dívčím hlasem zpívá, obvyklou angličtinu nepotřebuje. „Setkávám se s tím, že když hraju pro zahraniční publikum, tak za mnou lidi chodí často víc než v Česku, aby mi sdělili, že si to hrozně užili a že se mohli zasnít a moje hudba i texty v nich mnohem víc probouzí fantazii,“ vysvětlila Bára v rozhovoru pro Radio Wave po nominaci do Czeching Showcase, hudebně exportního projektu podporující našince  v jejich snaze prorazit na evropská pódia.
Za doprovod zvolila klavír, který doplňuje pianem a syntezátory, a má ze sebou skvělou kapelu, naladěnou na Bářino půvabné melodické snění a osobní potřebu hrát tak, aby ji u toho prý bylo strašně dobře. Zpívá sice o vážných věcech, nežene se však do extrémních apelů a kam nemůže poezie, vpustí s nadhledem humor. Není zahleděná do sebe a než by jim kázala, lidem i přírodě hlavně naslouchá. Báru můžeme vnímat jako symbol moderního ženského písničkářství - neokázalého, neodlapávajícího na první poslech a úlevně zbaveného všeho toho běžného domácího folkaření. Není divu, že za album Lunaves sklidila velkou chválu, protože je opravdu – řečí její poezie – tak krásné, až se bojíte jít blíž.
„Slovo Lunaves mi přišlo do hlavy samo od sebe jednou před usnutím a od té doby na sebe nabaluje příběhy. Vytvořila jsem si skrz něj prostor, ve kterém se může odehrát v podstatě cokoliv,“ řekla Bára a berme to jako pobídku zjistit, jak to dopadlo.