DAMIR IMAMOVIĆ - photo by Samir CK

DAMIR IMAMOVIĆ (BOSNA A HERCEGOVINA)

SEVDALINKA Z BOSNY - VŠECHNY EMOCE NARÁZ, S LÁSKOU NA MAXIMUM

VHRKNOU-LI VÁM BĚHEM DAMIROVA ZPĚVU PÍSNÍ SEVDALINEK SLZY DO OČÍ, NESTYĎTE SE.

Nepopsatelnému stavu, kdy se ve vás všechno pere, smutek vyhrává a zachrání vás jen vyzpívat se z toho, propadají všude na světě. Řekové mají písně rembetiko, Kapverďané morny, Portugalci fado, Argentinci tango a černí Američané blues. Daleko dávno před nimi si už Bosňáci zpívali sevdalinky: melancholické písně o nenaplněné lásce, touze a tragické bolesti, vycházející z nejzranitelnějších koutů srdce, v nichž se vášeň a rozum setkávají v prchavém rozpoložení, nevyjádřitelném dvakrát stejným způsobem.
Bosenskou národní tradici Damir ale neslýchaným způsobem zbavuje mýtu neměnitelnosti. A je jisté, že s americkým producentem Joe Boydem se na posledním albu Singer of Tales vydal na svou nejdobrodružnější cestu, kdy newyorský kontrabasista Greg Cohen zastupuje dejme tomu židovskou linku a světoznámý turecký virtuóz na třístrunné housle kemenche Derya Türkan klasickou osmanskou. Svou vizi nahlédnout na příběh sevdalinek z různých úhlů, naplnil na tamburu a kytaru se doprovázející Damir rozhodnutím zahrnout na album velmi populární sevdalinky, pamětníkům známým z rádia. S přáním, abychom je nechaly vstoupit do našich srdcí a neptali se, odkud přišly a komu patří, protože patří nám všem.
Znějí v nich všechny emoce naráz, s láskou na maximum. V muslimském prostředí Bosny nešlo jen tak přijít za dívkou bedlivě chráněnou rodinou, a protože mladíci neměli jinou možnost jak vyjádřit své city, vylévali si láskyplný smutek v metaforických verších. Umění, které nepřestáváme obdivovat, představuje Damir Imamović v přenádherných milostných vyznáních tak procítěným způsobem, že každý pozná, že zpívá písně, kterým pro jejich nadčasovost hluboce věří. A třeba taková O bosanske gore snježne představuje velmi silnou pobídku k poslechu celého alba. Damirovi ji daroval zpěvák Omer Ombašić. Srdcervoucí stesk po ztraceném domově napsal ve Švédsku, kam s pomocí srbského souseda za dramatických okolností z válečné Bosny utekl a zachránil si tím život. Věta z recenze sarajevského publicisty, že s poslechem se z nás stávají noví lidé, v tu chvíli až pálí.
V magazínu Songlines, kde byl jako jediný na nejvyšší ceny nominován hned dvakrát, soudí, že se jedná o jedno z nejlepších alb, která v Bosně v tomto století vznikla. A celosvětové nadšení podtrhují i ankety world music. Na což má producent Joe Boyd, který byl  v Newportu u toho, když Bob Dylan hrábl do elektrické kytary a produkoval legendární alba Fairport Convention nebo Nicka Drakea a jako jeden z prvních zmapoval hudební terén Východní Evropy, vysvětlení: „Sevdalinky v něm našly dokonalého vítěze. Vyvažovat tradici s modernou patří v hudbě k nejtěžším trikům a Damir to dokázal elegantně.“
K čemuž úžasný zpěvák dodal: Všichni pořád toužíme sdělovat příběhy, ale tím, že jsme se změnili, změnily se i sevdalinky. A pokud ode mne někdo čeká tradiční přístup, nebudu asi jeho oblíbeným zpěvákem.“

Fotografie - autor Samir CK