MUCHA QUARTET

IVA BITTOVÁ & MUCHA QUARTET (ČR / SLOVENSKO)

JEDINEČNÁ IVA BITTOVÁ S MEZINÁRODNĚ UZNÁVANÝM SMYČCOVÝM KVARTETEM

SLOVENSKÉ SPEVY - PÍSNĚ OD BÉLY BARTÓKA V ÚPRAVÁCH VLADIMÍRA GODÁRA.

ČTVRTEK 29.7. v 17:30 NA ZÁMECKÉM NÁDVOŘÍ

Kdy už se zdá, že máme Ivu přečtenou a říkáme si, čím by nás asi tak ještě mohla překvapit, čímž není řečeno, že i kdyby to neudělala, přestala by nás vábit, přijde s dalším projektem. A zase nám padá brada, a zase myslíme na to, že jiná už nebude. Což je jenom dobře, stejně tak její rozhodnutí vracet se občas nazpět a „prohlubovat si zážitky“. Album Slovenské spevy, nabízející písně od maďarského skladatele a sběratele Bély Bartóka v úpravě slovenského skladatele Vladimíra Godára, vyšlo před pěti lety. A protože na koncertní provedení došlo jen párkrát, Iva Bittová se k němu znovu vrací, ale aby toho nebylo málo, se slovenským Mucha Quartetem k Bártókovi přidali také úpravy lidových písní od Leoše Janáčka, Alexandera Moyzese a Eugena Suchoně. „Transkripce Vladimíra Godára mi opět umožnila proniknout do hudebního světa folkloru,” vysvětlila tehdy Iva Bittová rozhodnutí obrátit pozornost tímhle směrem. S panem skladatelem se navíc dobře zná, několikrát spolupracovali a hlavně, kdo by si nepamatoval jejich album Mater.
„S Mucha kvartetem, velmi mladým a talentovaným tělesem, jsme se v poměrně krátkém čase nastudování materiálu úžasně sehráli. Jejich mladistvá energie osvěžila a inspirovala mou interpretaci“, uvedla Iva Bittová své přátele z Bratislavy, se kterými si zazpívala s takovou chutí a v takovém rozpoložení, jak už dlouho ne.
Mezinárodně ceněný kvartet tvoří: Juraj Tomka (housle), Andrej Baran (housle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violoncello).

Autor fotografie na přehledu účinkujících: Ivan Prokop