MARIA MAZZOTTA BY GIULIO RUGGE

MARIA MAZZOTTA (ITÁLIE)

ITALSKÁ ZPĚVAČKA, KTERÁ DOKÁŽE ROZPLAKAT I TEN NEJTVRDŠÍ KÁMEN

NEUVĚŘITELNĚ EMOTIVNÍ HLASU MÁ SMUTEK, VÁŠEŇ, LÁSKU I NADĚJI.

Italská zpěvačka, která dokáže rozplakat i ten nejtvrdší kámen.
V neuvěřitelně emotivním, až drásajícím hlasu má Maria smutek, vášeň, lásku i naději, což si dobře pamatujeme z dob, kdy na Folkových prázdninách vystoupila se světově proslulou skupinou Canzoniere Grecanico Salentino a naznačila, že patří k největším žijícím evropským zpěvačkám. Maria pochází z regionu Salento, rodišti tranzovních písní pizzica a proto zvládá i mistrovskou hru na rámový buben. U Canzionere zářila do roku 2015, pak u ní propukla láska k dalším vokálním tradicím spojenými s Balkánem, východní Evropou a  Řeckem, ale také Indií. Zcela přirozeně je propojila se salentskou kulturou a doprovodem vynikajících instrumentalistů. Výčet velikánů, s nimiž Maria zpívala je také dlouhý, ale vypíchněme ty největší: Ludovico Einaudi, Bobby McFerrin, Ibrahim Maalouf nebo Piers Faccini.
Natočila i skvělá alba s albánským cellistou Redi Hasa, a na loňském Amoreamaro ji doprovázel akordeonista a klavírista Bruno Galleona z Madagaskaru. Po vzoru dávných tradic pizzicy se Maria, bědující v salentském nářečí nad nemocným světem, ničeným nenávistí a sobectvím, proměnila v léčitelku, dosahující ve frenetickém rytmu očistné katarze otevírající naše srdce.
Písně z alba Amoreamaro doprovodí výborný italský akordeonista Antonino De Luca. Ale jistě kdyby to bylo jen trochu možné, nejraději by se posadil do publika a spolu s ním poslouchal hlas, který se nezapomenutelně zavrtává do hlavy.

Autor fotografií: Giulio Rugge