ITAMAR BOROCHOV

ITAMAR BOROCHOV (IZRAEL/USA)

JAZZOVÝ TRUMPETISTA S PLÁNEM SLOUŽIT VĚTŠÍMU DOBRU

IZRAELSKÝ LYRICKÝ I RYTMICKÝ JAZZMAN S UNIKÁTNÍ ČTYŘVENTILOVOU TRUMPETOU.

Jazzový trumpetista s plánem sloužit většímu dobru.
Další z izraelských jazzmanů, u kterého není jasné, kde se v něm, navzdory smyslu pro rytmus, vzala taková dávka spirituality, protože přesně takový pocit z jeho hudby máte. A to nemusíte být fanoušek jazzu, aby bylo jasno.
Můžeme vyjmenovat mnoho důvodů, proč nás Borochovův vzdouvající jazz zasahuje, stejně vždycky skončíme u něho doma – v Izraeli. Ačkoliv dnes žije v New Yorku, kde patří k elitní jazzové jednotce, těžko v sobě mohl popřít rodinný původ, multikulturní prostředí města Jaffa a nutkání prozkoumat hudbu marockých Gnawů, s následnou cestou do západní Afriky, odkud se Borochov obloukem přenesl k americkému blues. Přidáme-li obdiv k Louisi Armstrongovi, Milesu Davisovi, Weather Report a arabským modálním systémům, vyjde nám z toho lyrický i rytmicky se vzdouvající jazz bez hranic a možnosti předpovídat, co přijde za okamžik.
Na veletrhu Womex, kde předloni s kapelou zazářil, se vedly řeči o jeho unikátní čtyřventilové trumpetě. Borochov o ní rád mluví, protože vyžaduje speciální techniku, hovory však vždy končí upozorněním, že to není o prstech a dechu, ale o hlavě. O spiritualitě, pravděpodobně nejvyšším stavu mysli, kterého prý může ve své hudbě dosáhnout.
Nádherné album Blue Nights navíc uvodil částečně do tématu strachu, to když svět pro něho symbolizuje úzkou lávku, po které bychom se neměli obávat přejít. A stejně tak vnímá tvůrčí odvahu, kdy rád cituje Milese Davise: „Nebojte se chyb. Žádné nejsou.“

Fotografie na přehledu účinkujících - autor Jaka Vinsek