CLARINET FACTORY & GRUNIK

CLARINET FACTORY & GRUNIK

NEJORIGINÁLNĚJŠÍ KVARTET KLARINETISTŮ S BESKYDSKÝM SBOREM GRUNIK

MEZI SOUDOBOU I KLASICKOU VÁŽNOU HUDBOU, JAZZEM, ELEKTRONIKOU A MORAVSKOU LIDOVOU TRADICÍ.

Těžko u nás, možná i v Evropě, budete hledat tak originální kvartet klarinetových hráčů.
Patří už přes dvacet let k unikátním tuzemským formacím. Pohybuje se na pomezí mezi soudobou i klasickou vážnou hudbou, jazzem, elektronikou a multižánrovými projekty. S přizváním beskydského sboru Grunik pak na albu Meadows v roce 2017 vstoupil do kontaktu také s moravskou lidovou tradicí.
To loňské – Pipers - bezvýhradně potvrzuje, že nejkrásnější na hudbě Clarinet Factory zůstává to, co v sobě skrývá, co napoprvé neslyšíme. Pro tvorbu kvartetu totiž neplatí obvyklé jeden poslech a jsme doma, nebo minimálně poblíž. Zorientovat se v bezhraničním hudebním prostoru, kam nás už léta jako mámivé jezinky zve, chvíli trvá, a první, na co byste měli zapomenout, je pomyšlení, že vaší buzolou by se mohl stát klarinet, zdánlivě k tomu předurčený nástroj s přece jenom omezenými zvukovými možnostmi, protože tuhle vlastnost Clarinet Factory negují používáním looperů a studiových efektů.
A už vůbec vám nepomůže vědomí, že Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek vyšli z klasiky, neboť zrovna té se od kvartetu moc nedočkáte, a pokud ano, hlavně té soudobé, prolínající se s jazzem, elektronikou, ambientem, minimalismem a přeskoky do tradičních lidových sfér a k formě písniček, důvodu, proč ke všemu Clarineti hodně zpívají nebo pracují s hlasem jako dalším nástrojem.
Anglicky, česky a španělsky zpívané poetické i environmentálně laděné texty vnášejí do hudby Clarinetů lidský faktor i jasný názor. Pokud jde o přírodu, autenticky podtržený přizváním folklórního souboru Grunik z Ostravice, spojeného s hudbou a krásou Beskyd.

Autor fotografie na přehledu účinkujících: Daily-D