MIREK KEMEL S KAPELOU - foto Jiří Zerzáň

MIREK KEMEL

PÍSNIČKÁŘ S AKORDEONEM A KAPELOU VČETNĚ VLADIMÍRA JAVORSKÉHO

S NOVÝMI PÍSNĚMI, V NICHŽ SE NEBOJÍ VELKÝCH CITŮ.

Miroslav Kemel je kreslíř a karikaturista, který se hlavně s politiky vůbec nepáře. Mirek Kemel je pak vyhledávaný písničkář s akordeonem.
"Tyto dva žánry od sebe odděluji, protože mám pocit, že písničky jsou intimnější a osobnější než mé kresby. Představují hlavně můj svět, který chci prezentovat v přátelštější podobě svého jména," vysvětlil zpěvák, textař a muzikant Mirek Kemel, který ve studiu Sono právě dokončuje ve spolupráci s producentem Petrem Ostrouchovem nové album Vlčí stopy.
Kemelova osobně laděná tvorba má svou textovou hloubkou a lyrikou velmi blízko k šansonu, k písním, v nichž se prý nebojí velkých citů, protože si myslí, že člověk by se za své city, emoce, tedy radost, vztek, strach ani smutek neměl stydět, jsou přece naší součástí a potlačovány vedou k sebedestrukci. A o tom jsou také jeho kreslené vtipy a karikatury, s nimiž během covidových časů břitce glosoval jak politické, tak společenské dění u nás, kdy, jak sám řekl, část interpretace vtipu nechává na čtenáři.
"Se šansonem Kemela nespojují jen vnější prvky jako dominantní akordeon, ale také patos v jeho zpěvu. Ovšem patos v tom nejlepším slova smyslu, řekněme brelovský. A také nulové obavy z používání slov a vět, které by jiným jen těžko šly přes ústa, zatímco od Kemela znějí naprosto přirozeně a autenticky," napsal v recenzi na předchozí, velmi vydařené album Nic víc hudební publicista Ondřej Bezr. A protože ho produkoval herec, saxofonista a pravidelný návštěvník Folkovek Vladimír Javorský, jeho přítomnost po boku Mirka Kemela je jasná i letos.

Photo: Jiří Zerzáň