VÝSTAVY 2016
V rámci letošních Folkových prázdnin je výtvarné umění zásadní složkou. Mimořádné výstavy potkáte v zámeckém parku, Galerii 12, tzv. Kavecu, ve výstavní síni galerie ve Staré radnici a především v tzv. Staré tkalcovně. Postupně zde výstavy představíme.

Vernisáž: pondělí 25. 7. od 14:45
Slovenský jazzový hudobník, ktorý v posledných rokoch nosí so sebou na cestách popri kontrabase aj fotoaparát. "Ako aktívny hudobník nemám veľa času na programovú tvorbu, ale snažím sa mať fotoaparát so sebou čo najčastejšie, aby som v krátkych prestávkach pomedzi hraním a cestovaním mohol zachytiť najrôznejšie motívy a situácie, s ktorými sa stretávam a ktoré ma oslovujú.“ V roku 2012 sa dostal medzi víťazné fotografie v súťaži Nikon kalendár 2012, v roku 2013 bol pozvaný ilustrovať svojimi fotografiami zbierku poézie slovenského básnika Petra Konečného. Kniha vyšla v roku 2013 pod názvom Krátky príbeh o láske a stretla sa s veľmi priaznivým ohlasom kritiky aj publika. V tom istom roku bola na medzinárodnom hudobnom festivale Konvergencie v Bratislave uvedená jeho autorská výstava „Cesty“. Jej kurátorom bol známy slovenský teoretik a historik Marián Pauer. Aktualizovanú verziu tejto výstavy si môžu vďaka pozvaniu umeleckého riaditeľa festivalu Folkové prázdniny Michala Schmidta pozrieť aj jeho tohtoroční návštevníci.


Stará tkalcovna je unikátní objekt bývalé továrny - tkalcovny architekta Lederera s fantastickou stropní konstrukcí. Už podruhé jsme do tohoto magického prostoru umístili výstavy 9 výtvarníků, k tomu fotografickou výstavu Worlds Meets Jazz Barky Fabiánové, výstavu dokumentující činnost Jazzové sekce v období let 1971-1988, tangovou Tančírnu nad Oslavou inspirovanou knihou Roberta Fulghuma, k ní přimknutou stylovou kavárnou, koutek pro děti a prezentaci historie tkalcovny.
Svá díla ve Staré tkalcovně představí Michal Gabriel, Božena Rossí, Karel Rossí, Tomáš Rossí, Jan Svoboda, Zdeněk Macháček, Václav Kyselka, Pavel Tasovský a Rostislav Pospíšil.
BARKA FABIÁNOVÁ: WORLDS MEETS JAZZ /FOTOGRAFIE/

V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století fungovalo v Československu několik významných svobodomyslných nezávislých proudů (Charta 77, underground aj.).
Důležité místo v širokém spektru kultury zaujímala Jazzová sekce. Její festivaly Pražské jazzové dny zásadním způsobem ovlivnily hudební dění v tehdejší ČSSR. Sekce vydávala časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit, Situace a řadu dalších publikací.
Na výstavě naleznete 21 panelů dokumentujících činnost Jazzové sekce v období let 1971-1988.
Výstava je unikátním dobovým svědectvím o práci a boji skupiny svobodomyslných kulturymilovných lidí, aktivistů Jazzové sekce, kteří byli státními orgány ČSSR vtlačeni do role kulturní opozice.


Otevřeno: denně, vždy 1 hodinu před hlavním programem a o přestávkách v hlavním programu
Kamila Berndorffová
Fotografka, publicistka, cestovatelka. Žije v jihočeské Blatné, v Praze a v Indii. Studovala knihovnictví a institut výtvarné fotografie. Fotografuje černobíle, barevně, klasikou i digitálem. Její fotografie vycházejí z dobré znalosti prostředí, citlivého přístupu k fotografovanému objektu a čisté brilantní kompozice.