UTKANÉ MOSTY
VE STARÉ TKALCOVNĚ 2023

 Stará tkalcovna je nádherná velká tovární hala s impozantní dřevěnou konstrukcí, kterou před řadou desítek let navrhl významný brněnský architekt Ferdinand Lederer. Řadu let se stává součástí festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou.
Letošní téma festivalu je „mosty“, proto jsou výtvarné instalace ve Staré tkalcovně symbolickými ostrovy a návštěvník mezi nimi prochází přes „utkané mosty“. Tentokrát se nového naplnění tkalcovny ujala pětice výtvarníků Matěj Forman, Jan Kindl, Jan Lamr, Pavel Tasovský a Lukáš Urbánek s přáteli. Hned při vstupu do Staré tkalcovny na Vás čeká VSTUPNÍ VIADUKT Matěje Formana a jeho přátel. Budete procházet OSTROVY DOKTORA RACKA Lukáše Urbánka, překvapením bude jistě ostrov „JEŠTĚ, ŽE JE … “ - PRO VLADIMÍRA JAVORSKÉHO. Výrazným ostrovem je také PTAČÍ SNĚM, instalace knihy Petra Síse a nezapomeňte na maják, tedy ztvárnění knihy Pavla Čecha a Radka Malého MOŘE SLANÉ VODY. V příšeří tkalcovny bude umístěn ostrov Jana Kindla SVĚTELNÉ OBJEKTY. Skutečný unikát zaplní velký kus tkalcovny, totiž společná velká instalace Jana Lamra a Pavla Tasovského „Z LESA A ATELIÉRU“.

V průběhu festivalu je Stará tkalcovna oblíbeným místem s tangovou tančírnou, kavárnou, knihkupectvím Dlouhá punčocha, dětským koutkem, biografem s filmy, které jen tak neuvidíte. Ale hlavně zde jsou výtvarné (grafická Edy Cupáka a omalovánky Lucky Valašky) a jedinečné hudební dílny s muzikanty vystupujícími na festivalu (Brushy One String z Jamajky, Woven Sounds z Íránu, Ross Ainslie ze Skotska, Ir Liam Ó Maonlaí s Kateřinou García). Přijede také básník Radek Malý, abyste si mohli vyzkoušet psát, jak psát poezii. A s výtečnými tanečníky přijede slovenská skupina Banda.

Proběhnou zde také čtyři festivalové noční koncerty od 23 hod. s jedinečnou atmosférou (Stano Palúch: Premeny – 24.7., Kacper Malisz (Polsko) – 25.7., Ryan Young (Skotsko) – 26.7., Time Travelers (Německo, ČR) – 28.7.).

Otevření prostoru Staré tkalcovny v areálu CETT/HABITAT (u řeky v Náměšti nad Oslavou) proběhne v neděli 23.7. po 13 hod., aby se zde konal program nedělního divadelního odpoledne od 14 do 17 hod. Pak od pondělí 24.7. do pátku 28.7. bude otevřeno od 9:00 do 16:30 a v sobotu 29.7. bude otevřeno od 9:00 do 14:00.

Zvláštní poděkování za poskytnutí Staré tkalcovny patří panu Janu Hejátkovi.