ORCHESTER Z KRAJINY TICHA (2020)

Filmový dokument režisérky Lucie Kašovej zachycující cestu historicky prvního afghánského dívčího orchestru Zohra na Slovensko, vrcholící v roce 2019 vystoupením na festivalu Pohoda, který se podílel na produkci filmu vyzdvihující ženská práva a lidskou svobodu. Byl natočen z pohledu mladé houslistky Marzie a zahrnuje rozhodnutí čtyřech členek orchestru emigrovat. Dva roky předtím, než se jejich rodná země znovu propadla středověkého tmářství.
Ačkoliv Korán hudbu výslovně nezakazuje, fundamentalističtí vykladači islámu dokázali mnoho nejasných narážek proměnit v přesvědčení o škodlivosti hudby, údajně marnivé aktivity v lidském chování, schopné odvézt věřící od víry. To mělo v mnoha islámských zemích doslova katastrofální následky.
K jednomu z nejstrašnějších zákazů hudby v dějinách lidstva došlo v Afghánistánu, když zemi v roce 1996 ovládlo islámské hnutí Tálibán a zavedlo striktní výklad práva šaría. Povoleny byly pouze náboženské a vlastenecké zpěvy bez doprovodu a jakékoliv účasti žen. Následovalo ničení nástrojů, drakonické tresty, pronásledování a vraždění hudebníků. Ti co nestačili emigrovat, museli utichnout.
Po porážce Tálibánu v roce 2001 se kulturní situace vrátila do relativního normálu. Pořádaly se koncerty, ženy se mohly vrátit na pódia a televizní talentová show Afghan Star se stala národní senzací. Za symbol revolučních změn bylo považováno založení Afghanistan National Institute of Music, vedeného Dr. Ahmadem Sarmastem, umožňující hudební vzdělání mladým lidem a na jehož půdě vznikl první ženský orchestr svého druhu Zohra, kombinující afghánskou tradiční hudbu se západní. Ačkoliv vystupoval v rádiu a televizi, hrával během státních ceremonií a koncertoval v zahraničí, členky čelili zpátečnickým názorům vlastních rodin, společnosti a radikální islamisté jim vyhrožovali smrtí. Orchestr se stal nesmírně vlivným vzorem mladých Afghánců a dívky za svou odvahu a statečnost získaly v roce 2017 významnou cenu Freemuse Awards, udělovanou dánskou organizací mapující porušování lidských práv v hudební oblasti.
Návrat Tálibánu v roce 2021 vrátil zemi do středověku. Islámští fanatici ženám znovu odepřeli právo na vzdělání a zakázali hudbu. Institut byl rozprášen a většina studentů, včetně Dr. Sarmasteho, dnes díky úsilí mnoha světových organizací žije v Portugalsku. „Děti snily o mírovém Afghánistánu a koncertování po celém světě. Ten sen jim ale Tálibán krutě vzal. Jsme z toho všichni zdrcení,“ prohlásil Dr. Sarmaste.

Děkujeme Lucii Kašové, Alexandře Gabrižové, Barboře Bodnárové a Michalovi Kaščákovi za možnost uvést film na festivalu.

Délka filmu: 30 minut.