KOLOKVIUM

Diskusní setkání zájemců o problematiku hudby etnické, lidové, folkové či rozmanitou oblast tzv. world music přivádí do Náměšti nad Oslavou každoročně jak zástupce akademické obce (etnology, etnomuzikology, etnochoreology, muzikology a estetiky), tak hudební publicisty a redaktory. Téma, k němuž se všichni přednášející vyslovují, je pokaždé jiné, všechny účastníky však spojuje zájem o hudební pole „od folkloru k world music“ a vůle diskutovat o problémech a představit ostatním oblast svého zájmu.
Příspěvky jsou každoročně publikovány v recenzovaném sborníku, který je dostupný jak v tištěné podobě, tak v elektronické verzi – Archiv příspěvků z kolokvií.


21. ročník Mezinárodního kolokvia zaměřeného na lidovou, folkovou, etnickou hudbu a world music

Od folkloru k world music: Cesty hudby v generacích

Náměšť nad Oslavou, 29. července – 1. srpna 2024
Místo: sál areálu CETT, Náměšť nad Oslavou
Vstup volný

kolokvium logo 2024

Výzva k účasti / žádost o odborné příspěvky

Městské kulturní středisko v Náměšti nad Oslavou s potěšením oznamuje konání 21. mezinárodního kolokvia se zaměřením na lidovou, folkovou a etnickou hudbu a world music. Kolokvium se uskuteční ve dnech 29. července – 1. srpna 2024 v sále areálu CETT v Náměšti nad Oslavou. Kolokvium se koná s finanční podporou Ministerstva kultury.

Pro letošní kolokvium byl zvolen název Od folkloru k world music: Cesty hudby v generacích.

Životnost jakéhokoliv projevu je jeho neustálé opakování, které se ukotvuje v tradici. O tradici samotné můžeme přemýšlet různým způsobem. Není to jen pomyslná linie, která jde stále dopředu, ale roste či slábne v čase. Zároveň je materií, která slouží k inspiraci i mimo svůj vlastní vývoj. Tradice lidové hudby, ale nejen ta, je toho zářným příkladem. Naskýtá se samozřejmě otázka, zda a jak mohou hudební inspirace tradici obohatit, či které z nich budou stát u zrodu jiné tradice. A kdo jsou vlastně nositelé těchto inspirací, s jakými motivacemi ke svému úsilí přistupují a co svou inspirovanou tvorbou sdělují? Mnozí z nich byli či jsou součástí generačního předávání, jiní se k inspiraci tradicí dostali zvenčí. Je mezi těmito nositeli rozdíl a případně v čem spočívá? Není jednoduché přetvářet zažité věci po svém, čas však ukazuje, že tradice je živý organismus, který přijme, co je potřebné, a naopak odhodí vše nepotřebné.
Letošní kolokvium je věnováno všem hudebním inspiracím, které z hudební tradice vycházejí či do ní vstoupily, a těm, kteří ji předávají.

Organizátoři kolokvia se těší na návrhy příspěvků od badatelů, hudebníků, členů skupin a souborů, organizátorů, novinářů a zástupců dalších profesí, které mají blízko k hudbě lidové, folkové, etnické a world music. Kolokvium bude mít dva jednací jazyky – češtinu a angličtinu. Příspěvky na kolokvium jsou omezené časem do 15 minut (tj. asi 5 normostran či 9000 úhozů). Vybrané přednesené příspěvky budou zveřejněny ve sborníku.

Přihlášky na kolokvium a návrhy příspěvků zašlete nejpozději do 31. května 2024. 
Do přihlášky, prosím, uveďte:
- název příspěvku česky a anglicky
- obsah příspěvku v délce zhruba 200 slov, česky i anglicky
- požadavky na audiovizuální techniku
- jméno přednášejícího (případně tituly)
- jméno instituce či organizace, kterou zastupujete
- svou poštovní adresu
- svůj e-mail
- číslo telefonu

Přihlášky na kolokvium a návrhy příspěvků zašlete na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Na tuto adresu se také obracejte s případnými dotazy.
Uzávěrka přihlášek je 31. května 2024. Zprávu o zařazení Vašeho příspěvku Vám zašleme do poloviny června.
Účastníci dostanou zároveň předběžný program kolokvia. 
Místem konání bude sál v areálu CETT v Náměšti nad Oslavou.